Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin titrem rekolte bekleniyor

Türkiye Duman Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Sararmış, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Sabık yıl 80 bin ton duman elde etmiştik. Yağışlardan kontekst bu sene mübarek geçti. Güzeşte sene 48 ülkeye 53 bin ton tütün ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki tütün tarlalarını gezerek, çiftçilerle mülaki Solmuş, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 köy ve mahallede yaklaşık 82 bin üretici ailenin 120 bin titrem tütün istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice ecnebi şirketle eskimemiş kavil imzaladıklarını tabir fail Sararmış, üreticilerin imdi kazanması ve elan çok üretmesi amacıyla ceht gösterdiklerini belirtti.

Solgun, elan fazla ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem esrar üretimi hedefliyoruz. Sabık sene 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan hava bu sene eli nimetli geçti. Güzeşte sene 48 ülkeye 53 bin ton duman ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin ton dış satım. Bugüne kadar çok evire çevire ve dosdoğru ayrımsız şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde yaman alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı azaltmak.” ifadelerini kullandı.

Solgun, yaklaşık 15 gündür kesim illerini müzakere ettiklerini rapor ederek, hasadın mübarek ayrımsız şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu sene yaman üretildiğini anlatan Solgun, kentte 9 kötü çeşidinde tecrübe istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı çok ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu yıl ayrımsız ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” çoğaltmak üzere tecrübe üretim yaptıklarını belirten Sararmış, şöyle dedi:

“Çok sunturlu mahsul elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene kırıcı aynı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı üstelik Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Ekincilik ve Orman Bakanlığı, yaman araba aletleri hibe desteği sağladı. Ülkemizde hangi çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Söz Atak bile 37 yıldır tütün ürettiklerini belirterek, bu sene verim ve rekoltenin beklediklerinden dolgunca olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Akın, 2,5 ton işaret beklediğini tabir etti.

Share: