Türkiye’den kimlikle yolculuk edilebilen devlet sayısı 7’ye yükseldi! İşte o cetvel

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan ve Bosna-Hersek vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle yolculuk edebileceğini, bir şekilde Türk vatandaşlarının de bu ülkelere gidişlerde kimlik kullanacağını açıkladı. Sonunda Türkiye’den kimlikle seyahat edilebilen ülke sayısı 7, Türkiye’ye kimlikle girebilen ülkelerin sayısı ise 19 oldu.

O ÜLKELER HANGİLERİ?

ŞIMAL KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Türk vatandaşları Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 aktarılma sürecek seyahatleri amacıyla pasaportsuz çipli kimlik kartı ile seyahat edebiliyor. Çarkıt ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte kabul edilmiyor. Türkiye’den sayı farkı 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini rastlaşmak olabilir. Hem tarihi hem plajları hem de cümbüş dünyası ile yolculuk severlere farklı ayrımsız dünya açan Kıbrıs, hususi lezzetleri ile üstelik dörtköşe tıpkısı dinlence imkanı sunuyor. KKTC’ye muvasala için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon üzere şehirlerden Ercan Havalimanı’na doğrudan uçuşlar düzenleniyor.

AZERBAYCAN: 2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli yıpranmamış kimlik kartı ile 90 günü aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a gezi edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve sunma balaban şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin birçok şehrinden uçakla doğrudan vurmak kabil. Ülkenin benzeri diğer mefret kenti olan Gence dahi hem gelişim hem da turistik açıdan varlıklı tıpkısı kent.

UKRAYNA: Ukrayna’ya hem vizesiz hem birlikte pasaportsuz gidebilirsiniz. 180 dönme süresince 90 güne kadar methal izni veren Ukrayna’ya şayet pasaport almadan yolculuk etmek istiyorsanız kullanılmamış çeşit fotoğraflı ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

GÜRCİSTAN: Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan dahi üzeri ile girilen ülkeler ortada düz alıyor. Artvin şehrine yandaki olan Batum’a otobüs ile da duyulmak olanaklı. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa kadar şehirlerden aracısız namına Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

MOLDOVA: Maşrık Avrupa’nın sunu kıtipiyoz ülkelerinden Moldova dahi çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla görüşme edebilecek ülkelerden biri. Zalim ve Anlatı kültürüne yakın olan Moldova alelhusus tarihi açıdan zengin tıpkı mevki. O nedenle tarihi anlamda görülecek çok sayıda durak bulunan. Ayrıca ülkede baharat ve yaz aylarında kent parkları birlikte öne çıkıyor. Moldova’nın bildirme fazla ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil payitaht Kişinev. Kişinev bir zamanda ülkenin bir tane havalimanının de bulunduğu site.

SIRBİSTAN: Geçtiğimiz beş altı güne büyüklüğünde vizesiz olarak ziyaret edilebilen Sırbistan, Türkiye ile kopça adına seyahatlerde pasaportu birlikte kaldırdı. Nedeniyle çıktı eskimemiş kimlik kartları ile Sırbistan’a gitmek cins olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle birlikte az çok sevilen aynı rota. Bozuk ve yeni olarak ikiye ayrılan Belgrad’üstelik gelişigüzel bütçeye uygun otel bulunabiliyor.

ÇOK YAKINDA BOSNA HERSEK: Elan ilk vizesiz ancak pasaportla yolculuk edilebilen Bosna Hersek kullanılmamış alınan karara bakarak pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre konuya ait işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra Bosna Hersek’e üstelik kimlikle gezi dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile oldukça ünlü. Hele Saraybosna ve Mostar genişlik ünlü şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile dönük olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanında doğası ile da dikkati çekiyor.Share: