“Ulaşımda Yeşil Tahavvül Projesi” İstanbul’da tanıtıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İstanbul Tecim Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri ve Araştırı Merkezi beyninde imzalanan tören düzeni çerçevesinde yürütülecek “Ulaşımda Yeşil Transformasyon Projesi” tanıtıldı.

İstanbul Tecim Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında mütekellim Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Erul, çevrenin ve adam sağlığının korunmasının devletin birincil görevlerinden olduğunu söyledi.

Vekillik yerine çevrenin korunması, belde kirliliğinin önlenmesi hesabına çokça husus yapıldığına dikkati calip Erul, “Kasaba yönetiminin üç ana bileşeni var: Atıkların yönetimi, atık suların yönetimi, havanın yönetimi ve bunları birlikte yaparken birbiriyle bütünleşmiş muktedir olmak. Bittabi ki ulaşımda otobüsler metroya, yer altı treni tramvaya bütünleşmiş ediliyor ise bizim üstelik doğal kaynakları birbirine entegre ederek yönetmemiz gerekiyor.” dedi.

Hava bileşenine yönelik yapılan çalışmada öncelikle çekicilik kirletici emisyonların her birini ayrı ayrı ele aldıklarına değinen Erul, bu çalışmada tıpkı süre evvel faal egzoz tart teftiş aracının tanıtımını yaptıklarını hatırlattı. ASELSAN ile ortaklaşa geliştirilen projede trafikte reviş halindeki araçların susturucu muayenesi yaptırıp yaptırmadığının plakaları aracılığıyla arama edildiğini tamlayan Erul, “Buradaki hedef açacak sahiplerini kıygın etmek değil. Egzoz gazı emisyonunun illet olduğu çekicilik kirliliğini köstek olmak. Zira albeni kirliliği dediğimiz konu insanları derinden etkiliyor, keyif problemlerine illet oluyor.” diye konuştu.

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalardan birlikte bahseden Erul, şehir içi ve şehirler arasında bisiklet kullanımına müteveccih Bakanlığın master traksiyon hazırladığını, antrparantez çiftteker yollarını artırmaya müteveccih icraat olduğunu bildirdi. Gürsel Erul, şu esas kadar 550 kilometrelik velespit yolunun yapımına Vekâlet yerine bindi verildiğini kaydetti.

“Velespit kullanımı isteklendirme edilmeli”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elçin Aykaç Yiğit, gelişen teknolojilerin hayatı kolaylaştırırken albeni kirliliğini bile artırdığını söyledi.

Motorlu araçların semavi gökyüzünü griye tahvil noktasındaki menfi etkilerine dikkati calip Yiğit, “Ulaşımda Yeşil Inkılap Projemizin bire bir ayağının velespit kullanımının teşviki ve artırılması olduğunu biliyoruz. Bakanlığımızın velespit yollarının yapımı, velespit kullanımının isteklendirme edilmesi konularında bugüne büyüklüğünde olduğu kadar çıktı da düzenci davranacağına inancımız tamdır. Tabiatıyla halkımıza birlikte burada mefret görevler düşüyor. Toplumun birlikte bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Tecim Üniversitesi Eriştirme Sistemleri Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı aracılığıyla, Ulaşımda Yeşil Transformasyon Projesi’nin tanıtımıyla ilgili yemek gerçekleştirildi.

Projenin bağrış çağrış önleme ve kültürel transformasyon bölümlerinden oluştuğunu anlatan Ilıcalı, bağrış çağrış önlemede bağrış çağrış bariyerlerinin yerel ve milli üretilmesinin amaçlandığını söyledi. Çiftteker kullanımının birlikte önemine değinen Ilıcalı, bu konuda toplumda farkındalık yapmak gerektiğini vurguladı.

Açılışın peşi sıra planlı oturumlarda “Yaşanabilir Şehirler İçin Gürültü Kontrolü, Şamata Bariyerlerinin ve Saf Havanın Önemi”, “Yaşanabilir Şehirler İçin Velespit Kullanımının Akman Çekicilik ve Mekân Açısından Etkisi” konuları ele alındı.Share: