Uludağ Tutum Zirvesi bitmeme ediyor

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, “Uluslararası camiada birbirlerini çokça destekleyen iki mevki karşı konuşuyoruz. NATO olsun, Avrupa Birliği konuları olsun, Türk Devletleri Teşkilatı olsun bütün bunlarda, Macaristan ve Türkiye temas zaman beraber girişim atmaya amade. Bu çok balaban.” dedi.

P&G’nin anne sponsorluğunda Capital, Iktisatçı ve StartUp dergileri tarafından Sapanca ilçesindeki tıpkı otelde düzenlenen Uludağ Iktisat Zirvesi (UEZ) bitmeme ediyor.

Zirve kapsamında gerçekleştirilen “Macaristan – Türkiye İş olanakları” oturumunda konuşan Matis, Macaristan’ın Türklerin genelde olumlu baktığı bire bir büyüklük olduğunu, bunun amacıyla minnettar olduklarını söyledi.

Matis, Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkileri siyasa, tutum ve hars alanındaki çalışmalarla anlattıklarını aktararak, 2 ülkenin siyasi açıdan değme ahit çokça gür tıpkısı ilişkisinin bulunduğunu kaydetti.

Gelecek yıl, Türkiye ve Macaristan arasındaki diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 100. yılı olacağına belen fail Matis, “Arsıulusal camiada birbirlerini haddinden fazla destekleyen iki büyüklük üzerine konuşuyoruz. NATO olsun, Avrupa birliği konuları olsun Türk Devletleri Teşkilatı olsun bütün bunlarda, Macaristan ve Türkiye seçme zaman bu arada girişim atmaya hazır. Bu çok yetişkin.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki gelişim birlikleri ve yatırımlar konusuna değinen Matis, “Avrupa’birlikte, Orta Avrupa’üstelik ve Gün Doğusu Avrupa’nın aynı ülkesinde yatırım düzenlemek isterseniz arz ferah şartları Macaristan sunuyor. Kurumlar vergisi Macaristan’da yüzdelik 9. Bu yüzdelik 9’un yüzdelik 80’ini esasen devletten kalın kafalı alabileceksiniz. Antrparantez yatırım yaparsanız çok ciddi finansal bindi veriliyor size. Macaristan rastgele sene bir esbak seneki rekorunu, envestisman çekmece üstüne kırıyor, Kovid-19 karışma. Türkiye’den dahi birçok şişman yatırımcımız var. Bu nedenle envestisman ve teşvikler konusunda bu büyüklüğünde aşkın günahsız güvenim var.” diye niteleyerek konuştu.

Matis, Macaristan İhracatı Motivasyon Ajansı (HEPA) ile Eş Tutum ve Ticaret Komisyonu (JETCO) çalışmalarından bile bahsederek, Macaristan’ın yatırım konusunda sunduğu avantajların önemini anlattı.

Büyükelçi Matis, iki devlet arasındaki ikili ticari ilişkilerde cesim nümayiş oynayan aksiyon adamlarının yaşadığı sorunları tespit ederek namevcut etmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

“İki büyüklük için 6 milyar dolar hedefimiz var”

Macaristan İhracatı Ihya Ajansı HEPA Art Yöneticisi (CEO) Kristof Szabo birlikte 200’den aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Politik ve toplumsal açılım açısından iki ülkede benzerliklerin bulunmasının mefret esas olduğunu dile getiren Szabo, “Macaristan ve Türkiye rekabet avantajına sahip. Macaristan Günindi Avrupa’ya, Türkiye birlikte şarki bölümüne giriş kapısı gibi. İki mevki için kuma çeşni. 6 bilyon dolar hedefimiz var iki büyüklük üzere. Kıytırık haddinden fazla saldırgan tıpkısı garaz amma Türkiye ve Macaristan’ı düşününce belkili benzeri maksat.” şeklinde konuştu.

Szabo, ticari münasebat ve yatırımlarda iki tarafın dahi faydalanabileceği ortaklık ortaklıklarını önemsediğini anlatarak, henüz ilk daha çok Avrupa Birliği odaklı ihracat anlayışını giderek elan fazla DENIZ dışına yönlendirmeyi istediklerini, bunun kendilerine istikrarlı ihracat sağlayacağını vurguladı.

Ukrayna-Rusya savaşının iktisadi etkilerine ilgili soru üzerine Szabo, “Bu çatışmalar kimseyi bahtiyar etmiyor amma oluyor. Bu zümre durumlarla nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiz geçişsiz. Rusya sevimsiz savaşın bitiminde yeni trendle küresel ticaret sisteminden çıkarak minimize oldu. Ukrayna yoluyla bakacak olursak müspet görülebilir. Bir Nice müşareket Ukrayna’ya yatırım yaptı. Kullanılmamış bir aksata dahi oluştu diyebilirim. Macaristan’a direkt etkisini düşünürsek şunu söyleyebiliriz; kullanılmamış güçlükler çıkarıyor amma onlarla başa çıkmamız geçişsiz. Savaşın Macar ihracat rakamlarına haddinden fazla aşkın etkileyeceğini düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

” Herhangi Bir devir size hizmet etmeye hazırız”

OTP Vezneci Macaristan yetkilisi Gergely Nagy, Ukrayna’de açık çaplı faaliyetlerde bulunduklarını, savaşın sona ermesiyle operasyonlara tekrar başlayacaklarını ve ongunluk fırsatları bulacaklarını anlattı.

Türkiye-Macaristan arasındaki uçuş sayılarının eskiye nazaran arttığını ve bunun iki mevki arasındaki ticari ilişkilerin geliştiğine meni ettiğini dile getiren Kisgergely, çok daha aşkın şirketin ülkesine geldiğini aktardı.

Kisgergely, Macaristan pazarının uluslararası yatırıma degaje olduğunu vurgulayarak, “Bu bile kuma mücahede üzere gani benzeri asıl. İki ülkenin halkları birbirine benziyor. Bu da çok domuzuna bire bir anne. Macaristan’a gelirseniz yeryüzü şişman ticari banka olarak temas ant size hizmet etmeye hazırız. Değme düzeyde teşrikimesai mümkündür. Türk şirketleri ortaklığı bile düşünebilirler Macaristan’bile.” ifadelerini kullandı.

“Macaristan’dahi bulunmanın sakil tıpkı geliri olduğu gerçek”

Polat Ana Ortaklık CEO’su Kaan Yücel, holdingin Macaristan sürecinin, Umumi Heyet Başkanı Adnan Çelik’ın 1990’lı yıllarda bu ülkeye giderek bölüm arayışı yapmasıyla başladığını söyledi.

Yücel, 4-5 yıl geçmiş grup namına envestisman yapmaya karar verdiklerinde ilk baktıkları ülkenin Macaristan olduğunu ve orada hesaplı, insancasına ve vuzuh adına evire çevire tıpkısı ortamla karşılaştıklarını dile getirdi.

Macaristan’birlikte önce adına emlak yatırımlarıyla başladıklarını belirten Yücel, “Orada kendimize bir eşkal kurduk. Eskimemiş yatırımlara girdik, ortaklıklar yaptık. Şu anda üstelik çalışmalarımızı bitmeme ettiriyoruz. Macaristan’dahi bulunmanın kırıcı benzeri geliri olduğu gerçeklik. Biz işlere henüz sürdürebilirlik açısından bakıyoruz. Sürdürülebilir tıpkı hisse senedi ortamı oluşturmaya çalıştık. Muvaffakiyetli olduğumuzu ve buradaki kazanımlarımızın tafsilatlı devamlı, kalımlı bire bir bina oluşturmaya tam olduğunu gördük. Orada olmaktan sonuç aşama memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Yücel, Macaristan’da yıpranmamış yatırımlar da yapmayı planladıklarını aktararak, Macaristan’ın bir nice fırsatlara engelsiz aynı mutluluk olduğuna dikkati çekti.

Macaristan’daki kullanılmamış yatırımlarından bile bahseden Yücel, “Ana konumuz olarak erke ve yurt yerine oradayız ve bir zamanda ticarette dahi şirketimiz var. 2 balaban proje yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde değişik şeyler de fora etmek istiyoruz. Turizm sektörüne girerek otel açacağız. Önümüzdeki senenin geçmiş çeyreğinde otelin açılışını gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Türkiye’dahi da aynı kadem sermayesi fonu kuruyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yücel, Macaristan’da gelişim kurmayı düşünen aksiyon insanlarına de tavsiyelerde bulundu.

Share: