Umum Eğitimi Merkezi Müdürü kardeşini vuran ibret bilge karşısında

Umum Eğitimi Merkezi Müdürü kardeşini vuran sakil bilgili karşısında

Vakfedilmiş maznun M.Z.U.: “12 almanak alacak verecek meselesi vardı”

Sanığın eşi olan şahit V.U.: “Bu parayı verdiğine kendi kendini inandırıyordu, anca mülk vermedik”

SAKARYA – Adapazarı Ahali Eğitimi Merkezi Müdürü’nün ana yol ortasında pompalı tüfekle vurularak öldürülmesine ilgilendiren gözaltına alınan ve tutuklanan cömert bilgili karşısına çıktı. Burada savunma özne çirkin, “12 yıllık algı verecek meselesi vardı. Ağabeyim arabayla giderdi bütün ama bu posta yürümeye başladı bana akilane geldi. Köle üstüme alındım zira bana daha ilkin, “Silahımı aldım, alt yapımı hazırladım ukubet almam” demişti. Elimi omzuna attım eli beline gidince tüfek heves dışı ateş aldı. Bana arkadan sıkmasın diye bacağına zehir ettim” dedi.

Adapazarı Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Abdulvahit Uygar, ana yol ortasında pompalı tüfekle kardeşi yoluyla öldürülmesine ilgilendiren yabansı M.Z.U. zaman bilgili karşısına bundan sonra. 4. Pahal ukubet mahkemesinde tanıdık davada, maznun, maktulün babası, kardeşleri, sanığın eşi, şahitler ve yan avukatları salonda hazır bulundu. Celse beyninde gelen belgelerin zapta geçirilmesi sonrasında kimlik tespiti yapıldı. Meze hakkı sunulan mevkuf sanık M.Z.U., ağabeyi Abdulvahit Medenileşmiş ile matlup verecek meselesi olduğunu ve bahsetmek amacıyla gittiği sırada ağabeyinin elini beline götürdüğü tam tüfeğin yanlışlıkla incitici aldığını rapor etti. Mahkemede mevcut öldürülmüş ve sanığın babası ise iki oğlunun beyninde alacak verecek meselesinin olmadığını belirtti.

“12 almanak takanak verecek meselesi vardı”

Bilgili karşısına sâdır ve hezel hakkı verilen maznun M.Z.U., “Kardeşimi kasten veya tasarlayarak öldürmedim. Ağa kardeş ortada olan aynı ülkü vardı, 12 almanak alacak verecek meselesi vardı. Ben Balkı Patnos’ta bakkal dükkanı işletiyordum. 3 yıl uğraştı çocukların burada geleceği namevcut dedi, beni kandırma etti. Sakarya’ya geldim ve Patnos’taki yerimi devrettim. Burada ben, ağabeyim ve M.Ç. eş namına balık tezgahında çalıştık sonraları anlaşamayınca ayrıldım. Ego Sakarya’ya 12 yıl önceki geldiğimde 1 milyon 500 bin lira parayla geldim. Bu parayı ağabeyim benden aldı ve Sakarya’ya alış dedi. 6-7 sene paramı dövize yatırdığını söyledi. azıcık bilahare ben paramı istedim bana kul paran namevcut buna dayalı aynı yazılı beyanın var mı? Dedi. 4-5 yıl önceydi yanılmıyorsam düşünce attım sonra araya aracılar girdi ve görüşmeye başladık. Antagonizm olmadı akabinde 1 buçuk sene önce pandemi döneminde annemi köye götürmemi istedi, götürdüm. Aramızda antagonizm yoktu. Annemi bıraktıktan bilahare arabayı ağabeyime verdim. en son 15 -20 ahit geçmiş M.B. benimle temas etmek istedi. Bana 3 buçuk milyon teklik öneri ettiler benim paramın o zamanki değeri 20 milyon liraya yakın kul bitmiş dedim. Bunu kabul etmemdeki faktör beni avukat yilbik sıkıştırdı. Bende kabul ettim” dedi.

“Ağabeyimi kasten ve isteyerek öldürmedim”

Arkadaşının arabasını kayran sanık, “Arkadaşımdan istedim Kocaeli’ne gidecektim yeni ayrımsız hanay ser amacıyla gelişim bakacaktım. Tüfeği dahi harcamak üzere arabaya aldım. Sonra 15 -20 aktarılma geçti M.B. gelmedi bende ağabeyimin yanına gittim. Beni görür belki konuşuruz dedim. Iş saatinin bitimine mümasil orda oldum. Ağabeyim arabayla giderdi bütün amma bu sefer yürümeye başladı bana doru geldi. Köle üstüme alındım zira bana henüz önceleri, “Silahımı aldım, alt yapımı hazırladım ukubet almam” demişti. Elimi omzuna attım eli beline gidince tüfek ikbal dışı ateş aldı. Bana arkadan sıkmasın diye niteleyerek bacağına keder ettim. Ego önceleri ağabeyimi taammüden ve düşünülerek öldürmedim, ego birini vuracağım diyerek kimseyi aramadım, HDP binasına gitmedim. Pişmanım, hayatım boyunca ruhsal destek almadım ve reçete kullanmadım” diyerek konuştu.

“Söylediklerinin hepsi dalavere maktül ve maznun benim oğlumdur”

Mahkemenin alay verdiği sanık ve maktulün babası K.U., “Söylediklerinin hepsi yalan maktül ve sanık benim oğlumdur. Abdulvahit, sanıktan dünyalık almamıştır. Dükkan filhakika Patnos dışında ufak bire bir kulübeydi sigara da satamazdı. Ağabeyi, sanık ve çocuklarının iyiliği amacıyla Sakarya’ya çağırdı. Aldığı evin yarısını ağabeyi Abdulvahit verdi. Şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“Sanığın, Abdulvahit’i kıskandığı için böyle aynı amel işlediğini düşünüyorum”

Sanığın ve maktulün kardeşi M.U., “Patnos’taki dükkandan sanığın 1 buçuk milyon lira sağlık elde etmesi olanaklı değildir. Dükkan devredildiğinde hüsran etti, matlup yoktu. Sanığın, Abdulvahit’i kıskandığı için böyle bire bir fiil işlediğini düşünüyorum. Maznun, ağabeyime yalvardı Sakarya’ya götürmesi üzere ağabeyimde aksiyon, familya bulmasına müzaheret etti. Elan öncesinden ağabeyim hakkımda baltayla öldüreceğini söylüyordu maznun tığ defaatle söyledik hatta babam ayaklarına kapandı. Şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

“Bu parayı verdiğine kendi kendini inandırıyordu, öyle servet vermedik”

Tutuklu maznun M.Z.U.’nun şahit olan eşi V.U., “Sanık eşim, maktulden alacağı var diye niteleyerek söylemleri vardı amma alacağı yoktu. Patnos’tan Sakarya’ya gelirken 1 buçuk milyon liramız yoktu. Sakarya’dan familya alırken paramız çıkışmadı, M.U. 10 bin babam 5 bin lira verdi. Olaydan önceki maznun beni aradı, “Benim ağabeyimden alacağım var mı?” diye niteleyerek sordu kul bizim paramızın olmadığını söyledim. O üstelik bana “O devir yarın büyüklüğünde o parayı çıkartmazsanız ikinizi dahi öldürürüm” dedi. Başlangıçta maznun parayı ağbeyine benim verdiğimi söylerken sonralarında kendinin verdiğini söylemeye başladı. Bu parayı verdiğine öz kendini inandırıyordu, öyle dünyalık vermedik” dedi.

“Tüfek vardı elinde rahmetliye seslendi ve 2 umum kötü etti”

Mahkemede şahit adına dinlenen S.Ö., “Fenomen sonrasında ayrımsız sevimli araçtan indi, tüfek vardı elinde rahmetliye seslendi ve 2 el keskin etti. İkisinin beyninde yaklaşık 3 metre açıklık vardı, ikinci atışta benzeri etap henüz yaklaştı. Tüfeği arabanın arkasına atarak olay yerinden gitti” derken sanığın fenomen haset kullandığı arabayı veren H.E., “Arabamı çocuğunun askerlik yaptığını, Kocaeli’nde benzeri kızdan hoşlandığını ve kalburüstü ayrımsız hisse senedi üzere gittiğini söyledi” dedi.

“Tüfeği vardı geçmiş bacağına sonraları vücuduna şiddetli ettiğini gördüm”

Tanık B.A., “Görüngü haset arabamın önüne biri bundan sonra. Ardı Sıra aynı emanet koşuyordu. Tüfeği vardı önceki bacağına bilahare vücuduna dağ ettiğini gördüm sanığı hatırlamıyorum” dedi.

Davaya ilişik sanık avukatları sanığın cezai prosedür ehliyetinin alınmasını talep etti.

Müşteki ve maktulün avukatı ise “Maznun taammüden ve planlayarak cinayet işlemiştir. Buna ilgili videolar 3. Kırıcı ceza mahkemesinde videolar mevcuttur zaten dosya tevhit talebinde bulunduk. Sanık avukatları sanık karşı cezai muamelat ehliyeti talep ettiler ancak anca tıpkı rapora gerek yoktur zira sanık, burada kendini çok mebzul bire bir şekilde anlatım etmiştir. Sakarya 3. Aheste ceza mahkemesine sunduğumuz delillerde görüldüğü için sanığın bisikletle ağabeyinin sezinleme yaptığı, çektiği videolarda onu vahşiyane bittabi öldüreceği ve sonrasında PKK’ya süzülmek için dağa çıkacağını tabir ettiği görülmektedir” dedi.

Cumhuriyet Altını savcısı, suçtan kötülük gören müştekilerin davaya iltihak taleplerini kabulüne, ceza ehliyeti üzerine sanık avukatlarının irade reddinin verilmesine, sanığın alıkonulma halinin devamına ve kusurlu hususların giderilmesi yönünde düşün bildirdi.

Mahkeme heyeti ise sanığın beyanlarında ceza ehliyetine gerek duyulmadığı ve talebin reddine, sanığın tutukluluk halinin devamına, sanığın ve tanıkların beyanlarında kayran düz kişilerin şahit yerine dinlenmesine değişmeyen vererek duruşmayı 6 Boşluk tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

Fenomen, 26 April Salı haset Papuççular Mahallesi Saraybosna Caddesi’nde bulunan Adapazarı Halk Yetişek Merkezi uğrunda meydana geldi. Merkezden sâdır Abdulvahit Medenileşmiş, iddiaya göre algı-verecek meselesi sebebi ile aralarında ağız dalaşı yaşadığı kardeşi M.Z.U. ile karşı karşıya geldi. Bu esnada dalavereli M.Z.U. yanında kâin pompalı tüfekle kardeşi Uygar’a kötü açtı. Abdulvahit Medenileşmiş, kaldırıldığı Sakarya Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde hayatını kaybederken, berbat kardeşi ise kayıplara karıştı. Polis Güçleri ekiplerince kaçan şüpheliyi çakmak üzere geniş yetenekli say başlatıldı. Ekipler şüphelinin, 34 KV 6235 plakalı otomobille TEM Otoyolu Ankara istikametinde azimet halinde olduğunu tayin etti. Bolu sınırlarına girdiği belirlenen vasıta, burada Asayiş Bölüm Müdürlüğü Kıya Devir ekipleri tarafından durduruldu. Namına yardım fail arkadaşı Ş.E. ve bunların yanı sıra araçta mevcut 5 ecnebi tabiiyetli nefer gözaltına alındı. Araca alınan 5 kişinin özen çekmemek amacı ile olduğu öğrenilirken, keleş M.Z.U. ile kaçmasına müzaheret ettiği tespit edilen Ş.E. Sakarya Düzenlilik Yazıhane Müdürlüğü ekiplerine doğrulama edildi. Buradaki işlemleri sonrasında adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.Z.U tutuklanırken değişik şüpheli adli kontrolle erkin bırakıldı.

Share: