Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’na Okkalı İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ iri âşık Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek üzere Kırşehir Belediyesi yoluyla hazırlanan “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı”, ilk gününde ağırbaşlı sargı gördü.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman iri şair Neşet Ertaş’ı tesmiye etmek amacıyla Kırşehir Belediyesi yoluyla gerçekleştirilen “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı”, Neşet Ertaş Hars Hanek Merkezi’nde Okan Erek Öztürk, Meze Bilge Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz tarafından gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” konulu bir panelle başladı.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara’nın üstelik katıldığı panelde, programları zımnında panele katılamayan CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir milletvekili Mütehammil İlhan’ın gönderdikleri kutlama telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener adına katılan İYİ Fırka Ankara milletvekili Ayhan Altuntaş ile Vali Hüdayar Mete Buhara, birer danışma yaptı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız, ‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı’ kapsamında bugün burada ‘Neşet Ertaş’ mevzulu panelde bulunan umum katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Eylül 2012’da aramızdan ayrılan, büyük ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü dirim biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Rum abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün genişlik balaban temsilcisi olmuştur.

Başta nazik ozanımız Neşet Ertaş tevessül etmek için, Küçük Asya abdal geleneğinin bütün temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, saz alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren önceki ve yegâne site olmuştur. Bu birlikte hepimiz amacıyla çok iri ayrımsız hava kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına unsur 49 devlet şehrinden taahhüdünü namına getiren 3 şehirden birinin dahi Kırşehir olduğunu buradan ayrımsız misil daha anımsatmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, adalet ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması amacıyla planladığımız oylumlu çalışmalara, Dünya Çalgı Aleti Şehri olan Kırşehir’birlikte çıktı üstelik mesafe vermeden devam edeceğiz.

‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı’ kapsamında birkaç sonra kızıl panelistlerimiz sayın Okan Hedef Öztürk, sayın Kortej Bilge Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Gündüz bizlere şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza renk verdikleri için teşekkürname ediyorum.

Iri ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında dinamit ve rahmet le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının arkası sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş üstelik bire bir konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” kapsamında yapılan panelin peşi sıra Neşet Ertaş Kültür Nutuk Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na doğru bayram yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin arkası sıra konser programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı için Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli ilkin atılmak için ülkemizin ayrımlı şehirlerinden gelen sevgili konuklar ve zer Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde benzeri arada bulunmaktan alım duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi yoluyla 23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihleri için hazırlanan; UNESCO Saz Şehirleriyle alay malay eş programlar ve ülkemizdeki farklı doğurucu alanlardaki UNESCO Şehirleriyle gelişigüzel planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle bile aynı arada bulunacağımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’nı siz zer konuklarımızın bile katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Eylül 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü hayat biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün genişlik balaban temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş tutmak üzere, Küçük Asya abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, saz alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren evvel ve yegâne site olmuştur. Bu dahi hepimiz için haddinden fazla iri aynı çekicilik kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, türe ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla planladığımız cesim çalışmalara, Dünya Çalgı Aleti Şehri olan Kırşehir’bile imdi de aleniyet vermeden bitmeme edeceğiz.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini bile henüz çok birbirine yaklaştırmasına kurgu olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği üzere ‘Bozkırın Tezenesi’ büyük ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından evvel, 2009 yılında UNESCO marifetiyle “Zihayat eş hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş sadece türkü söyleyen biri değil, tıpkısı zamanda kendine ilgili yapısı olan nazirsiz ve özgün tıpkı rabıt çalma ustasıdır; bu nedenle üstelik ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve arzu felsefesiyle evrensel değerlere taşınmış olan Iri Ozanımız Neşet Ertaş’ın ölüm sene dönümünün ’25 Ilkgüz’ olması dolayısıyla bu sene 10’uncusunu düzenlediğimiz anma programının adını üstelik UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı adına belirledik.

UNESCO unvanını taşıyan şehirler yerine aynı çatı altında bulunmamız ve UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı söyleminden de anlaşılacağı amacıyla, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve tesanüt potansiyelinden hareketle, özellikle saz kalkışmak amacıyla eksiksiz sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle gelişigüzel olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Ilkgüz günlerinde yapacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı dahilinde, yumuşak Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; kızıl misafirlerimizin gelmiş oldukları şehirlerin de kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki birçok müzik otoritesi eliyle sesi ve sazıyla efsane adına kabul edilen Ikbal Dağı’nın acılı yüreği, Küçük Asya abdal geleneğinin temsilcisi büyük ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında bağlılaşım, çekinmek ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının arkası sıra Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Elbisesiz, Maksut Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan eylem ekipleri ile müzik grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise ozan Okan Kasıt Öztürk manzara aldı.

Share: