UniCredit, Rusya’daki yatırımlarını devrediyor: ‘Listede Türkiye birlikte var’

İtalyan bankası UniCredit, Rusya’evet makbul yaptırımlar kapsamında bu ülkedeki işini devredecek yatırımcı arıyor. 

UniCredit, Rusya’dan gezinti kararının ardından gizil yerel müşterilerle görüşse de, Batılı devletlerin Rusya’evet cebin uyguladığı yaptırımlar dolayısıyla çabaları keyif kalmıştı.

Konuya mümasil iki kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre banka bu gelişmelerin ardından, Hindistan, Çin ve Türkiye’den potansiyel alıcıları bile araştırmaya karışma etti.

Kaynaklardan biri, bu ülkelerdeki gizil alıcıların pazarlığa celi olabileceklerini belirtirken, ikinci kaynaksa benibeşer vermeden bu alıcılarla görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Moskof alıcılarla sözleşme olasılığı azalmıştı
Haberin ardından, UniCredit’mağara hisseleri bugün sabah seansında yüzde 2’den fazla yükseldi.

UniCredit CEO’akarsu Andrea Orcel, mayıs ayında analistlere yaptığı açıklamada, yaptırımlar dolayısıyla Acımasız alıcılarla kesim yapılması olasılığının her an azaldığını belirtmişti.

Konunun hassasiyetinden dünya ismini çevirmek istemeyen tıpkı nesep, Rusya’daki potansiyel müşterilerle kesim ika ihtimalinin henüz olduğunu ancak İtalyan bankanın alıcı çıkarmak için farklı ülkelere baktığını rapor etti.

Kuma özellikleri, yaptırımları onaylamamaları
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonraları yaptırımlara vabeste yerine Mağribî şirketlerin Zalim pazarından çıkmasıyla değerleri düşen varlıkları satın ahzetmek için Çin, Hindistan ve Türkiye’den gâh yatırımcılar çıkabilir. Bu devletler Rusya’ya uygulanan yaptırımları onaylamıyorlardı.

UniCredit, Zalim pazarındaki risklere sunu haddinden fazla maruz kalabilecek Avrupalı bankalar beyninde bulunuyor.

Share: