Üsküdar’ın ekin-sanat sezonu Markka Eliyahu konseriyle açıldı

Üsküdar Belediyesi, 2022-2023 kültür-sanat sezonunu, ünlü müzikçi Mark Eliyahu konseri ile açtı.

İstanbul’un ciharıyek yanından binlerce müzikseverin izlediği dinleti, Üsküdar Karı Meydanı’nda ücretsiz yerine gerçekleştirildi.

Konsere gelenleri “İyi akşamlar İstanbul, buraya geldiğiniz amacıyla hepinize teşekkürname ederim.” diyerek selamlayan sanatkâr kısaca 2 saat sahnede kaldı.

Kamança sanatçısı Eliyahu, konserde aralarında “Journey”, “Endlees”, “Tribe”, “Drops”, “Coming Back”, “Sands”, “The Magnificent Büyük Anne”ın birlikte olduğu bestelerini seslendirdi.

Müziğe dört yaşında kemanla başlayan Eliyahu, ortaöğretim yıllarında yetişek için gittiği Yunanistan’da kamança ile tanıştı ve ardından Azerbaycan’dahi Türe Vezirov’dan ibret aldı.

“Üsküdar tıpkısı kültür musahabe şehri”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2022-2023 ekin sanat sezonunu açmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek “Bizim firez danışma sezonu açılışlarımız böyle kebir oluyor. Gördüğünüz üzere az daha kâffesi gençlerden oluşan 60 bine andıran ortaklık var.” dedi.

Konsere Arnavutköy, Beylikdüzü, Tuzla, Pendik kabil İstanbul’un değişik ilçelerinden gelenlerin olduğuna dikkati çeken Türkmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tezyifkâr bu akşam müziğin kalbi Üsküdar’birlikte Harem’birlikte atıyor. Bundan mutluyuz. Mark Eliyahu Dağıstan tevellütlü, Türk kültürüne ve müziğine tanıdık tıpkısı ölümlü. Kamançayı Azeri üstat Doğruluk Vezirov’dan öğür. Biz bu isme gençlerle ulaştık. Gençlere ‘Kimi istiyorsunuz?’ diye niteleyerek sorduk. Geçen sene Evgeny Grinko bu sene de Markka Eliyahu’yu istediler.”

Türkmen, Üsküdar’ın görüşme, ekin ve müsamaha şehri olduğunu vurgulayarak “Üsküdar 3 semavi dinin ibadethanelerinin duvar duvara olduğu bir tane düz dünyada. Üsküdar’dahi kudretli bir mevsim bizi bekliyor. Dopdolu tıpkı sezona başlıyoruz. Firez merkezlerimizde, işporta alanlarında, Nevmekanlarda, yeniden konserler, seminerler, söyleşiler, çocuklara yönelik piyes oyunları olacak. Anne Şehriyâr gemimizde birlikte programlar yapacağız. İstanbullular bizi izlemeye bitmeme etsin. Çünkü çokça evire çevire bir sezon hepimizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

Şarkıları ve eserleriyle dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca hayrana ulaşan Eliyahu’nun konserinin arkası sıra yeni sezonda İstanbullular, Üsküdar’üstelik konserler, sergiler ve söyleşilerle mahmul bir ekin konuşma sezonunu izleme edebilecek.Share: