Üzüm üreticinin yüzünü güldürüyor

– Üzüm üreticinin yüzünü güldürüyor

Çeşit asıl üzümler bu tarladan Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor

Üzüm üreticisi İsmail Güreşçi: “Bu sene üzüm haddinden fazla ongun, tonajımız ve fiyatlar ongun”

Pamukova Tarım Odası Başkanı Yaşar Ulukaya: “Bu yıl için tahmini 80-85 bin ton rekolte beklemekteyiz”

SAKARYA – Sakarya’nın Pamukova ilçesinde devam fail üzüm hasadı çiftçinin yüzünü güldürdü. Kestirmece 85 bin titrem rekolte muhtemel üzüm Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde kış başında yetiştirilmeye Temmuz ayında ise hasadına başlanan ve Ilk Teşrin ayının sonun kadar bitmeme edilen üzüm çiftçinin yüzünü güldürdü. 28 bin dönüm dekar arazide ekilen üzümden yaklaşık 85 bin titrem rekolte elde edilmesi hedefleniyor. 2021 yılında çoğunluğu yavşak yapımı amacıyla gönderilen üzümler bu yıl sofraları süsleyerek ağızları tatlandırıyor. Geçen yıla bakarak elan verimli geçen hasatla ilgilendiren konuşan Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, ilçede tahminî 10 zümre üzümün yetiştiğini ve bu üzümlerin çeşidine bakarak birlikte fiyatlarının tarlada 8 ila 11 TL ortada değiştiğini söyledi. Üzüm üreticisi İsmail Pehlivan ise mahsul ve fiyatlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Türkiye’nin ciharıyek yanına üzüm gönderiyoruz”

Üzümün, güzeşte seneye bakarak bu yıl üreticinin yüzünü güldürdüğünü nâkil Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, “Pamukova’de 28 bin dekar alan üstünde üzüm üretimi yapılmaktadır. Bu yıl üzere tahmini 80-85 bin ton rekolte beklemekteyiz. Bu yıl üzüm üreticimizin süfli yüzü gülüyor. Fiyatlarımız tatmin edici. Şuanda beyaz zehir üzüm 8-9, siyahta 8-11 TL ortada kamera buluyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve Karadeniz bölgesi atılmak için çabucak alelacele Türkiye’nin dört bir yanına üzüm gönderiyoruz. Alelumum üreticimiz tüccara veriyor malını. Tüccarda hallere ve marketlere pazarlıyor. Bu yıl üzüm üreticimiz değer ve rekolteden mutlu. Bölgemizin yerey yapısı ve iklim şartları zımnında üzümümüzün lezzet ile kalitesi tartışılmaz. Üreticimiz da kısaca 10 ay boyunca bunun mücadelesini veriyor. Pamukova ilçemizin bağlarından çıkan üzüm ve başka ürünlerimiz sofraları tatlandırıyor” dedi.

“Üzüm çiftçinin yüzünü güldürdü”

Fiyatlardan mutlu olduğunu tamlayan üzüm üreticisi İsmail Güreşçi, “Bu sene üzüm çokça ongun, tonajımız ve fiyatlar ferah. Sabık yıl çok sirkeliğe verdik, bağırsak piyasaya 30-35 titrem verdik. Bu sene anca zayiatımız namevcut Allah’a şükür hava şartları bile mebzul gitti. Beklentim 60 titrem. Dokuz liraya satıyoruz, fiyatlar gür yani üzüm çiftçinin yüzünü güldürdü. Bakım Nisan ayında başlıyor ve Ilkgüz-Ekim aylarında hasat yapıyoruz. Üzümde çeşidimiz bol, 8-10 tuhaf üzümümüz var. Pamukova üzümlerimiz ülkemizin sofralarını süslüyor ve insanlarımızın ağızlarını tatlandırıyor. Üzümler birinci sınıf bu yıl, asılsız yok” diye konuştu.

Share: