VakıfBank’fecir 1 bilyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi

VakıfBank, 16 ülkeden 37 bankanın katılımıyla 199.5 milyon dolar ve 738.7 milyon Euro görünmek için bütün 1 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi realizasyon etti.  Böylece VakıfBank sabık yılın bir döneminde elde edilen 237.5 milyon dolar ve 691.3 milyon Euro tutarındaki krediyi yüzde 100’ad üzerinde yenilemiş oldu.

367 dolaşma vadeli kredinin dolar maliyeti SOFR +yüzde 2.75, Euro maliyeti ise euribor + yüzdelik 2.10 seviyesinde gerçekleşti.

VakıfBank’ın gerçekleştirme ettiği uluslararası kaynaklarla hem sektörüne hem üstelik milli ekonomiye etraflı yıllardır bindi sağladığının altını çizen VakıfBank Umumi Müdürü Abdi Başkomutan Üstünsalih, “Milli ekonomimize bildirme çokça yurtdışı hamur sağlayan banka olmanın gururunu yaşıyoruz. Global ve bölgesel değişkenliklere rağmen sendikasyon kredimizi yüzdelik 100’ün üstünde yeniledik. Başarıyla tamamlanan bu süreç etkili muhabir ağımızın ve muhabir bankalarımızla süregelen mufassal soluklu ilişkilerimizin tıpkısı yansımasıdır” dedi. Üstünsalih, işleme ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçen sene sendikasyon kredilerimizde yer almayan 2 kullanılmamış katılımcı bankanın bu işlemde kayran alması akıbet aşama sevinme verici. Bu vesileyle işlemimize katılarak desteklerini sunan birlik muhabir vezneci temsilcilerimize tıpkı kat henüz teşekkürlerimi iletiyorum. Antrparantez sendikasyon kredisi dışında, post-finansman ve bilateral krediler doğmak amacıyla ayrımlı yapılarla 2022 yılının başından bugüne ülkemize 500 milyon doların üzerinde taze soy getirdik. Bu miktar büyüklüğü tıpkı eurobond ihraç büyüklüğüne balya gelmesi itibarıyla de olukça önemlidir.”

“Sürdürülebilir bankacılıkta yıpranmamış sefer haritaları oluşturmaya devam ediyoruz”

Geçen yıl olduğu kabil bu sendikasyon kredisi işleminin da sürdürülebilirlik kriterlerine dair gerçekleştiğinin altını çizen Üstünsalih, sözlerini şöyle tamamladı:

“Benzeri yandan sabık yıl koymuş olduğumuz takat sınırı kriterlerini iyileştirmeye, tıpkısı yandan bile eskimemiş hedeflerle sürdürülebilir bankacılık alanında yıpranmamış defa haritaları oluşturmaya bitmeme ediyoruz. Sabık yıl cıvıltı tüketimimizin yer beş altı yüzdelik 50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı performans kriteri yerine belirlemiştik. Bu sene ise bu oranı yer beş altı yüzdelik 90 olacak şekilde haddinden fazla daha doğacak bire bir boyuta taşıyoruz.  Ayrıca andıran zamanda taşınacağımız İstanbul Finans Merkezi’ndeki kullanılmamış genel müdürlük binamızı belde dostu yapı olarak düz yazı ettik. Binamızı uluslararası bilinirliği ve saygınlığı son mertebe faziletkâr olan ‘LEED-GOLD’ belgesi ile sertifikalandırmayı hedefliyoruz. Bundan ahir dönemlerde de sürdürülebilir finansman alanındaki arsıulusal gelişmeleri yakından strateji ederek bu alandaki ürünlerimizi çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasındaki öncü konumumuzu korumaya devam edeceğiz.’’

VakıfBank’tan 250 milyon dolarlık yıpranmamış yurtdışı kaynak

VakıfBank’fecir avrat girişimcilere özel itimat

Share: