VALİ ÖNER 69 BİNA, 44 SONRAKI, 13 TİCARETHANE VE ANTREPO YIKILDI

ARDAHAN Valisi Hüseyin Öner, Göle’de meydana mevrut 5.0 depremde 69 yapı, 44 dam ve 13 tecimevi ve deponun yıkıldığını söyledi.

Kıran ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, 27 Ilkgüz haset saat 17.08’dahi, format üssü Göle ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde hareket meydana geldi. Kavuşum 7 kilometre derinliğindeki depremde Göle’ye sadık Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Ara, Kuytuca, Toptaş köyleri etkilendi. Fert kaybı sıfır depremde 2 birey hafif şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin tıpkı kısmında zar ve sıva çatlakları ile kâh binalarda bölümsel yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların bir kısmı yıkılırken, benzeri kısmında hasar oluştu. Hareket sonrası tehlikeli hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde de 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDU

Depremden sunma haddinden fazla etkilenen Göle ilçesine ilişkin Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar için İl Facia ve Evgin Format Müdürlüğünce 5 köye hep 50 keçe kuruldu. VALİ ÖNER YER SARSINTISI ZARARINI AÇIKLADI

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, bugün depremden etkilenen 10 köyde incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Ilbay Öner, Kuytuca köyünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Depremde 69 binada bunaltıcı hasar olduğunu 44 dam ile 13 tecimevi ve deponun yıkıldığını söyleyen Vali Öner, hasar tayin çalışmalarının ferda sona ereceğini bildirdi. Kızılay’ın depremzedelere besin ve ısıdam çorba ikramında bulunduğunu tamlayan Öner, celal adına vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çaışmaların sürdüğünü ifade etti. Ilbay Öner, depremden etkilenen köyleri gezisinde çocuklara oyuncak dağıtarak onlarla bile dostane etti.

Share: