Vali Öner’den Çıldır-Magnezit Gümrük Kapısı’ndaki tır kuyruğuna ait açıklama Açıklaması

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Çıldır-Magnezit Gümrük Kapısı’nda Gürcistan kaynaklı yaşanan tır kuyruğu sorununun aşılması üzere görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

Vali Öner, AA muhabirine, Ukrayna- Rusya Savaşı zımnında güzergah muhavvil tırlardan yağlık gümrük kapısında arada bir kükremek yaşandığını söyledi.

Kapıdaki tır kuyruğunun bazen günlerde 8 kilometreyi geçtiğini tamlayan Öner, “Gürcistan kaynaklı aynı bahir söz konusu, yani Türkiye tarafı değil. Onun de aşılması amacıyla görüşmeler yapıyoruz. Anca dolaşma oluyor, 8 kilometreyi aşan tıpkısı tır kuyruğu, öyle zaman oluyor yok denecek kadar bir iki. Çünkü pöçük Gürcistan tarafında de kâin.” diyerek konuştu.

Öner, gümrük kapısında müstelzim tedbirleri aldıklarını anlatım ederek şunları kaydetti:

“Tığ gerek altyapıyı gerekse personel takviyesini arttırdık. Şu zaman üzere bizim tarafta bire bir sevgili namevcut. Tığ bu sorunun oluşmaması için değişik çalışmaları yürütüyoruz. Gürcistan yetkilileri ile birlikte görüşmeler yaptık. Onlardan iki peron çalışmaları için talepte bulunduk. Çıldır-Denizköpüğü Gümrük Kapısı lüzum Ardahan gerekse Türkiye üzere altyapı açısından haddinden fazla şanlı benzeri güzergah. Şayet birkaç perona çıkarırlarsa kapıda kükremek oluşmaz.”

Ilkin Orta Asya tevessül etmek için, birçok ülkeyle dış alım ve ihracatta heybetli köprü görevi gören hat kapısı, sonuç yıllarda özellikle modern binalarda hizmetlerin bodur sürede verilmesi, bağlantı yollarının daha kısa ve güvenli olması zımnında arsıulusal transport işleyen firmalarca tercih ediliyor.

Share: