Van Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ağırbaşlı Karaduman: Allah’tan 2-3 Aydır İranlılar Geliyor dahi Esnafımız Yunak Para Görüyor. Yoksa Servet bile Yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ülfet etti. Odanın umumi heyet üyesi Dokunaklı Karaduman, Van esnafını İranlı turistlerin ayakta tuttuğunu belirterek, “Van, Edirne veya sınırdaki bambaşka tıpkı ilin çokça ferah olması, ülkede seçme şeyin ongun olması anlamına de gelmiyor. Allah’tan 2-3 aydır İranlılar devam ediyorlar da esnafımız sıcak mal görüyor. Yoksa para dahi bulunmayan” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki CHP Maşrık Masası heyeti, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ziyarette bulundu. Salıcı ve beraberindeki heyeti, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Umumi Heyet Üyesi Dokunaklı Karaduman karşıladı.

Karaduman, Salıcı’ya esnafın durumunu anlatırken fiyatlarda günce artışlar olduğunu ve insanların önünü göremediğini söyledi. Karaduman, “Toptancıdan malı alıyor, geliyor, bugün satıyor 5 liraya. Siktirici esnafımız mal almaya kalktığı devir ’10 lira’ diyor. Sattığını namına bırakamıyor” dedi.

Karaduman, esnafın SARGI-SEVIYE primlerinin de faziletkâr olduğunu, esnafın primlerini ve iş yeri kirasını ödeyemediğini kaydederek, “Minimum ücret, bugün RABIT-SEVIYE’lunun almış olduğu aylıktan erdemli” diye konuştu.

Karaduman, şu anda Van esnafını İranlı turistlerin ayakta tuttuğunu dile getirerek, “Yemeden Içmeden Van’ın gür olması, Türkiye’nin her tarafının mebzul olduğu anlamına gelmiyor. Edirne ile görüşüyoruz, orada bile Bulgarların azimet-gelişi var. Orada dahi benzeri debi var dediler. Van, Edirne yahut ayrıksı aynı sınırdaki ilin çok ferah olması, ülkede rastgele şeyin mebzul olması anlamına da gelmiyor. Allah’tan 2-3 aydır İranlılar bitmeme ediyorlar da esnafımız sıcak mal görüyor. Yoksa para bile namevcut” dedi.

Yerli tüketicinin gurur gücünün olmadığını, İranlı turistlere rağmen esnafın giderinin çokça çok, gelirinin ise mecbur olduğunu tamlayan Karaduman, birçok esnafın pandeminin bile etkisiyle aksiyon yerini kapatmak zorunda kaldığını söyledi.Share: