“Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, güçlükle içinden ve dışından vukuf insanlarının katılımıyla ” Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi.

Adilcevaz Kaymakamlığı, Şehremaneti, Şark Deniz Derneği, Bitlis Ermiş, Van Yüzüncü Sene ile Dokuz Eylül üniversitelerinin katkılarıyla Sosyal Bakım Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda mütekellim Kaymakam İsmail Çıpa, henüz evvel düzenledikleri “Van Gölü’nün Gizemleri” adlı fotoğraf sergisinin faydasını fazlasıyla gördüklerini söyledi.

Bugün da bire bir isimle yapılan çalıştaydan bile bir sonuçları beklediklerini belirten Demir, şehrin ihtiyaçları, potansiyeli ve beklentilerine göre yatırımlar yaptıklarını aktardı.

Daha vizyoner, geleceğe dönük ve şehirlere derece katacak projelere imza atmaları, yatırımları birlikte bu yönde planlamaları gerektiğini vurgulayan Çıpa, “Bunun üzere dahi bilime, akla, dışarıdan nazır ayrımsız hücre ihtiyacımız var. Bu manada çalıştayı haddinden fazla şanlı buluyoruz.

Burada şehrimize, bölgemiz ve ülkemize derece katacak fikirlerin, ilham verecek ve vizyonumuzu genişletecek düşüncelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Çalıştayın verimli geçmesini diliyor, düzenlenmesine ulama sunanlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Şehremaneti Başkanı Necati Gürsoy ise Adilcevaz’ın yeşil ve mavinin buluştuğu kadim ayrımsız ilçe olduğunu aktardı.

İlçede Urartu, Selçuklu ve Osmanlı döneminden bugüne ulaşan eserlerin bulunduğunu ifade fail Gürsoy, “Değerli hocalarımız birlikte Van Gölü ve çevresini araştırıyor. Bölgenin güzelliklerini sizlerin çalışmalarıyla akarsu yüzüne çıkaracağız. Katılımlarınızdan belde teşekkürname ediyorum.” dedi.

Şark Deniz Derneği Başkanı Cumali Birol birlikte 2019’birlikte yaptıkları çalıştayın ikincisini zaman düzenlediklerini belirtti.

Van Gölü havzasının ekin, zaman ve kültürel miras açısından şişman değerlere topluluk olduğunu vurgulayan Birol, “Bura gelecekte aynı turizm cenneti namına görülecek. Van Gölü kıyıları görülmeye, gezilmeye derece yerler. Adilcevaz üzere çokça makro konular dile getirildi. Bu mefret çalıştayı burada yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, çalıştaya katılan bili insanları Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Asistan Dr. Sinan Kılıç’ın moderatörlüğünde sunumlarını yaptı.

Çalıştaya çalım amirleri ile öğrenciler katıldı.

Share: