Van malumat: Hakverdi: “İstibdat Dönemini Anlatmak İstiyorsunuz; Saray Padişahınız, İletişim Başkanlığı Fetvacınız Olmuş”

CHP Ankara Mebus Şanlı Haydar Hakverdi, TBMM’bile görüşülen “sansür yasası” ilgilendiren, “Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’dahi sedir kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotizm döneminde’ benzeri sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, toplumculuk, özgürlük gibi kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün baştan istibdat dönemini haberdar etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız reşit. Biz o zamanlar de ‘Kahrolsun despotizm, yaşasın özgürlük’ diyorduk, zaman dahi tarafımız bellidir” dedi.

Kamuoyunda “Sansür Yasası” adına tanıdık, internet medyası ve toplumsal medyaya yeni yaptırımlar ve mahpushane cezaları öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam ediyor.

Teklif üstüne söz düzlük CHP’li Ulvi Haydar Hakverdi, şunları söyledi:

“Bağlanmış ve görsel medyanın yüzde 95’ini Tarım Bankası’ndan aldığınız müft güven ile yani vatandaşın parasıyla yandaşınıza peşkeş çekip havuza bağladınız. Şimdi ayrımsız, birbirinin aynı manşetlerle muhalefete resmen kalay yağdırıyorlar. Damat vekil incizap ettiğinde bile iki aktarılma boyunca bu balaban olayı haber yapamadı bu paçavralar. ‘Yaz bunu köşende, gereğini yap’ dediğiniz mafya babasının ‘düşkün’ diyerek hitap ettiği gazeteciler ürettiniz. Medya üstünde kurduğunuz pres yetmedi, bire bir de yürütme ve yasamayı yegâne adama bağladınız. Herkesin reisicumhur olmasını reddedip benzeri kısmın başkanı olmayı tercih fail saraya bağladınız. Yetmedi, yargıyı ülke ve kaymakamlık başkanlarınız ile doldurdunuz. Adaleti katledip biricik adamın emrine verdiniz.”

“ÜLKEMİZDE DEZENFORMASYONUN KAYNAĞI BİZZAT İKTİDARIN KENDİSİDİR”

“Ülkemizde dezenformasyonun kaynağı şahsen iktidarın kendisidir. İstanbul Metrosu’nu biz yaptık deyip logoyu kapatıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde devletin resmi ajansı AKP’yi kazandı diyerek gösteriyor. 1982’bile kurulan ‘Van Yüzüncü Sene Üniversitesi’ni biz yaptık’, 1955’te hizmete açılan ‘Esenboğa’yı biz hizmete açtık.’ ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’, ‘Camide içki içtiler’, yetmedi ‘Camiyi yaktılar’ dediniz. Bu yalanı günlerce havuz medyası ağzında sakız yaptı. Bir Zaman bu yalanlar üzerinden Çorum’de, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta sefihane eylemler, katliamlar yapıldı, haddinden fazla canımız yandı.”

“SARAY PADİŞAHINIZ, İLETİŞİM BAŞKANI FETVACINIZ OLMUŞ”

“Teklifin 29.maddesinde kamu düzeni dediğiniz esasen kast ettiğiniz sizin çürümüş saray düzeniniz. Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’de meclis kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotluk döneminde’ benzeri sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, toplumculuk, hürriyet üzere kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün baştan despotluk dönemini ifade etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız ergin. Tığ o zamanlar de ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın özgürlük’ diyorduk, zaman da tarafımız bellidir. Herkes sussun, yemeden içmeden kuvvet sahipleri konuşsun istiyorsunuz.”

CHP Okumuş Saylav Süleyman Bülbül de teklifle ilgilendiren adına şu konuşmayı yaptı:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BİR KENARA İTİP SARAYA BAĞLAYAN BİR KANUN TEKLİFİ”

“Bu yasa teklifi engelsiz ve net kendisine seçime tedbir yasa teklifi, bu yasa teklifi sansür yasası teklifi, bulutsuz otosansür kanun teklifi. Şöyle bakıyorum 40 maddelik tıpkı kanun teklifi, 18 yasada ve 30 maddede değişiklik arz ediyor. İçeriğine baktığımızda aranjör ve denetleyici kurumlar olan ve yürütmeye sadık olan BTK, Basın İlan Kurumu ve İletişim Başkanlığı’na bir nice bitirme veren kanun teklifi. Bu kanun teklifi imdi nötr sıfır cumhurbaşkanına sınırlanmış olan yönlü propaganda aracı haline gelen İletişim Başkanlığı’na basın kartı ödeme yetkisi veren benzeri kanun teklifi. Basını üstelik matbuat kuvvetini üstelik basın özgürlüğünü bire bir kenara itip saraya bağlayan tıpkı yasa teklifi.

“AÇIKÇA KANUNLA DÜZENLENMESİ GEREKEN HUSULARI YÖNETMELİKLE SARAYA BAĞLIYORSUNUZ”

Ben 10 maddede Anayasa’ya tehalüf çıkardım. Konu 9: Hız yetkisi. Mahkemelere ilgili olan önem yetkisini BTK’ya veriyorsunuz. Erişim engellenmesini ve mazruf emisyon yetkisini mahkemeden geçmiş elbette bire bir yönetsel kurum olan BTK’ya verebilirsiniz? Şüphesiz İletişim Başkanlığı’na basın kartıyla ilişkin düzenleme yönetmeliği çıkartma yetkisi verirsiniz? Siz zahir Basın İlan Kurumu’na Genel Kurul’dan önceki sayısal mecradaki yönetmelik yetkisini verirsiniz? Meydanda kanunla düzenlenmesi müstelzim hususları yönetmelikle, yürütmeye saraya bağlıyorsunuz.”

Share: