Varank: “Türkiye’de tahammülfersa benzeri envestisman iştahı var”

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’ni berkitme edecek 20 bilyon teklik bu nazik yatırım hamlesini önemsiyoruz, vatanımıza ve milletimize uz güzel olsun.” dedi.

Bakan Varank, Nevşehir Acıgöl Tekstilkent Ana Atma ile KOP-AHİKA tarafından hayata geçirilen projelerin resmi açım töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını, mecmu dünyada Türkiye yüzyılı haline ifham etmek için gece gündüz çalıştıklarını, eğitimden ulaştırmaya, sağlıktan enerjiye kadar şişman atılımlar içerisinde olduklarını söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye tutum modelinin yatırım, üretim, istihdam ve dış satım konusunda mensur edildiğini vurgulayan Varank, müstevli ve savaşın tetiklediği toptan krizlerin devlet üzerindeki damarlı etkilerini, sanayide kesintisiz bir şekilde dönen çarklarla giderilmiş ettiklerini dile getirdi.

Varank, Türkiye’de hususi sektörün “öz” kadar çalıştığını, yatırımların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde birleştirme sanayi bölgelerinin (OSB) sayısı 343’e ulaştı. Sonuç 20 yılda üretimdeki parsel sayısı 5 katına çıkarak 57 bini buldu. Ancak OSB’lerdeki parseller bundan sonra sanayicimize yetmez oldu. Bu manada yeni OSB kurulumu ya dahi OSB’leri bollatmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında saha arayışlarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönemde 500’ü idrak etmek. İki dönüş evvel Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhur Reisi kararlarıyla İzmir, Adana, Sakarya ve Kocaeli’dahi devasa sanayi yatırımlarının startını verdik. Bu kararlarla fotovoltaik tarih paneli, şarj edilebilir melez araba ve pil, kalıntı makinesi kapsülü ile maleik anhidrit üretimini havi yaklaşık 20 bilyon teklik yatırım yapılacak. Biz TOGG’un çırılçıplak elektrikli olması gerektiğini söylerken aslında benzeri vizyonu ortaya koymuştuk. Türkiye’nin elektrikli anahtar ve bataryada üretim üssü olabileceğini zar etmiştik. İşte Japon otomotiv devi Toyota’nın, Sakarya’üstelik kısaca 7 bilyon teklik bütçeyle hayata geçireceği kullanılmamış çocuk yükleme edilebilir melez araba ve pil yatırımı Türkiye’nin hedeflerini ve vizyonunu berkitme edecek. Yatırımın böylelikle yılda 162 bin şarj edilebilir melez otomobil ve pil üretilecek. Bu kararda yayımlanan yatırımlardan biri dahi Smart Erke 7,5 bilyon liranın üzerindeki yatırımıyla yılda 2 bin megavatın üstünde fotovoltaik devir paneli üretecek. Bu yatırımla 2 bin 300’ün üstünde istihdam sağlanacak.”

“Türkiye’birlikte ilk kez iz makinelerinde makbul kapsül deterjan üretilecek”

Türkiye’nin devir paneli üretiminde Avrupa’nın benzeri numarası olduğuna dikkati calip Varank, şöyle konuştu:

“Bakınız bir anda çabucacık hepimiz etki makinesi kapsülü almışızdır. Bugüne büyüklüğünde maalesef Türk malı benzeri kapsül deterjanımız yoktu, ithaldi. Ayrımsız firmamız deminden Adana’birlikte potansiyeli gördü inşallah orada büyük tıpkısı envestisman yapacak. Türkiye’da ilk kez yapışkan makinelerinde beğenilen kapsül deterjan üretilecek. Yatırımın böylelikle yılda 2,4 bilyon nüsha kapsül üretilecek. Yeniden sınai adına çok ayrımlı alanlarda geçer maleik anhidrit ülkemizde üretilen benzeri işaret değildi. Kocaeli’dahi 3 milyar liranın üzerinde yatırımla yıllık 50 bin ton kapasiteli maleik anhidrit tesisinin faaliyete geçmesiyle, 100 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz. Bu yatırımı Tataristan’dan tıpkısı yatırımcı yapıyor. Bu manada ecnebi yatırımcıların Türkiye’ye bağ göstermesi itibarıyla berenarı altın. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’ni takviye edecek 20 milyar liralık bu şişman envestisman hamlesini önemsiyoruz, vatanımıza ve milletimize kılıklı uğurlu olsun.”

Varank, Türkiye’nin ülkesine güvenen yatırımcılarıyla büyüdüğünü belirterek, seçme dolaşma ülkenin ciharıyek tarafında açılışlardan açılışlara koştuklarını anlattı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Mualla Babacan’ı eleştiren Varank, şöyle devam etti:

“Bakınız, biz birileri kabilinden oluşum sektörüne bu işin geleceği namevcut diye bakmadık. Yapı sektörü üzere vizyona, politikalar ortaya koymanın peşine düştük. Bakınız, bizde yöntem yapmış, demin de tıpkısı partinin Genel Başkanı olan Ulu Babacan bir zamanlar tekstilcileri toplayıp onlara şöyle konuşuyordu, ‘Bu sektörlerde maltalık namevcut. Sizin bu sektörlerden çıkmanız geçişsiz.’ Tersanecileri topluyordu. Onlara diyordu kim ‘Artık tersanecilik alanında avlu yok. Sizin bu sektörlerden çıkmanız lazım.’ Zaman Türkiye geldiği noktada dünyanın yeryüzü teknolojik gemilerini üretebiliyor. Tekstil sektörümüz genişlik aşkın tecim ilavesi veren sektörümüz haline geldi. Nedeniyle vizyoner olabilmek lazım. Geleceği akilane idrak etmek lazım. İşte tığ istihdamın dinamosu olan tekstil sektörünü dahi ihmal etmiyoruz.”

Faziletkâr teknolojili sektörlere özen gösterdikleri büyüklüğünde, faaliyet aheste sektörlere de gereken desteği sağladıklarını vurgulayan Varank, dokuma sektörünün kaydettiği gelişmeyi dikkatle izleme ettiklerini anlatım etti.

“Yeni envestisman alanları açtık”

Sektörün yürekli ve vizyoner adımlarını memnuniyetle karşıladıklarının altını çizen Varank, “Biz birileri üzere, yapı sektörüne bu işin geleceği bulunmayan diye niteleyerek bakmadık.Tekstil sektörü amacıyla birlikte vizyoner politikalar ortaya koymanın peşine düştük. İhtisas organize uran bölgeleriyle yapı ve amade giyim firmalarına kullanılmamış envestisman alanları açtık. Şarki ve Güneydoğu Anadolu’üstelik kurduğumuz tekstilkentler tarafından firmalara eskimemiş sahalar kazandırdık.” diye konuştu.

Bakan Varank, Nevşehir’dahi 250 kişiye atlatmak kapısı olacak Nevşehir Acıgöl Tekstilkent’in esas atma törenini gerçekleştirdiklerini, kısaca 13 milyon lira bütçeli projenin tamamının kamu kaynakları ile karşılanacağını anlattı.

2 bin 200 metrekare merbut alana eş, hep 12 bin metrekarelik düzlük üstünde yükselecek 2 binanın dokuma atölyelerine kiralanacağını dile getiren Varank, daha şimdiden 2 firma ile görüşmelere başlandığını söyledi.

“41 milyon liralık bütçeli 8 proje içerisinde Nevşehir’in turizm potansiyeline yardım sağlayacak”

Acıgöl Tekstilkent’in, faaliyete geçtiğinde istihdam problemini iri ölçüde çözeceğine işaret fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabiatıyla tığ buraya büyüklüğünde vakit kaybetmeden asıl atma üzere gelmedik. Benzeri zamanda bugün Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Ahiler Kalkınma Ajansının destekleriyle hayata geçen 8 projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 41 milyon liralık bütçeli 8 proje içerisinde Nevşehir’in turizm potansiyeline yardım sağlayacak icraat bulunuyor. Bu projeler kapsamında, hemen Türkiye’nin değil, dünyanın bildirme majör turizm destinasyonlarından Kapadokya’nın merkezi Ortahisar’ın kentsel kimliğinin turizme kazandırılması için eke mekân düzenlemeleri yapıldı. Ağırlıklı kadınların istihdam edildiği cam el işi, buklet, bez çanta ve seramik atölyeleri kuruldu, çalışanların çocukları üzere kreş ve oyun alanı nesir edildi. Nevşehir’in birçok ilçesine sunu çağcıl mecbur bütün sulama tesisleri kazandırıldı. Deminden buradan andıran zamanda Nevşehir’dahi hayata geçecek ayrımsız projenin birlikte müjdesini tesahup etmek istiyorum. KOP ve Kalkınma Ajansımızın desteklediği, jeotermal keyif turizmine katkı sağlayacak 3,6 milyon liralık bütçeli jeotermal su kaynaklarının ısı yayımı ve tevzi hattı projesini gücük süre içerisinde Nevşehir turizmine kazandırmış olacağız. Gördüğünüz üzere tığ Nevşehir’e sevgimizi imkanlarımızı seferber ederek gösteriyoruz, hareket yaparak gösteriyoruz, eserler ortaya koyarak gösteriyoruz.”

Varank, Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla çokça daha ışıklı günlere kavuşacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Kâfi kim biz ayrımsız olalım, bu arada olalım ve bütün gelişigüzel ay peyda desise bayrağımıza kuşkusuz hizmet edelimin derdi, tasası içerisinde olalım. Seçme alanda Türkiye’de benzeri envestisman hamlesi var. Biz bunun meyvelerini inşallah önümüzdeki dönemde alacağız ama bunlar tıpkısı günde olmadı. Biz Türkiye’nin ihtiyacı olan altyapıları Türkiye’ye kazandırmasaydık bu yatırımlar gelmezdi. Bu munzam ayar oluşturulmazdı. Hani kimi vakit bizi eleştiriyorlar. Diyorlar ki ‘siz taşa toprağa yatırım yapıyorsunuz. Betona envestisman yapıyorsunuz.’ Evet yapıyoruz amma biz taşa toprağa envestisman yapmıyoruz. Biz Türkiye’nin boşlama edilmiş altyapılarına envestisman yapıyoruz. Keşki bizden ilk hep yolları birileri yapsaydı yollara mülk harcamasaydık. Köprülerimizi bizden geçmiş birileri yapsaydı köprülere, tünellere harcamasaydık. Ego o yolu yapmazsam, köprüyü yapmazsam, limanları mensur etmezsem, dış satımcı malını kuşkusuz gönderecek, nasıl satacak? Sırtına yükleyip mi götürecek? İşte o altyapılar ihmal edildiği için tığ oralara yatırımlar yaptık. ve demincek o yatırımların karşılığını dahi almaya başladık.”

Yapılan yatırımların önemine değinen Varank, bu yatırımların, Türkiye’nin tahaccüm rakamlarına kibir kıvıranlara sunma kesin cevap olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından tören düzeni üyelerinin katılımıyla butona basılarak anne atma töreni gerçekleştirildi.

Share: