Vekil Amaç Gelgel, sosyal konut projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Alım, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Hava, Beşiktaş’ta planlı “Cumhuriyet Tarihinin Sunma Balaban Toplumsal Bölük Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi seçme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Çekicilik, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene evvel, yerli seçme öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu ilan ettiğini hatırlatan Kurum, Türkiye’da yüzdelik 90’ı sosyal bölük tevessül etmek için bugüne kadar TOKİ Başkanlığı vasıtasıyla 1 milyon 170 bin konut nesir ettiklerini kaydetti.

Çalım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekiştirmek, tarihi mekanları harlatmak namına şişman projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe kaçınmak anlayışıyla Konya’dahi yıpranmamış Mevlana Meydanı’nı, gene Edirne’bile Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’da Ulu Cami etrafında tekrar belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz bire bir proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekim merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul ayrımsız şekilde kazandırmaya himmet gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan ulus bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Gelgel, 455 budun bahçesini dahi Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Murat Kurum, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin duygusal ve mal güvenliğini güvenlik altına almış olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’da Malatya’da ve İzmir’da tarihinin sunu şişman transformasyon projelerini başlattıklarını, Antalya’dahi, Muğla’üstelik ve Şark Karadeniz’in tamamında afet alanlarında dev tıpkı yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Gurur, Türkiye’nin, ihtiyacı olan herhangi bir ürünü, her hizmeti, arz aceleci ve birinci sınıf şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına eş olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz arasında gördük”

Gurur, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet amacıyla arzuladıkları temas hizmeti etme, gelişigüzel eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bir ülke olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu talih ve budun üzere kesintisiz koşmamızın bildirme şişman sebebi birlikte değme ülkeye şans sıfır bu şişman potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bütün içtimai devletin ana görevi olan tahaffuz hakkını, toplumsal konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında öz yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla ilk 50 bin, ardından üstelik 100 bin toplumsal hane dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız başvurma ederek nazik tıpkısı hoşlanma gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle iri bire bir beğeniyle bedel buldu. Dernekevi mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla eskimemiş yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Basamak hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çekicilik, vatandaşlardan büyük tıpkı hoşlanma gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: