Vekil Aristokrat “Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiçbir yerini bekâr bırakmayan nazik bire bir milletin evlatlarıyız”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın hiçbir yerini bekâr bırakmayan iri benzeri milletin evlatlarıyız. Son 4 yılda dünyada yeryüzü haddinden fazla insani arkalama eden ülkeyiz. Tığ Amerika’dan zengin değiliz, tığ Almanya’dan de ensesi kalın değiliz ama infakı, hayrı, mazluma el uzatmayı bilen balaban benzeri milletiz.” dedi.

Bozuk Türe Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun, rahmetlik eşi Zümrüt Müftüoğlu yerine Adapazarı ilçesinde yaptırdığı Sülale Sağlığı Merkezi’nin açılışına katılan Soylu, aldatıcı işlerin, aynalı günlerde gerçekleştiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

İzmir’deki depreme değinen Vekil Aristokrat, şeb kentteki umumi durumla ait vukuf almasının peşi sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a vukuf verdiğini kaydetti.

“Kendileri, giderseniz gani olur.’ dedi.” ifadesini kullanan Aristokrat, devletin orada bulunmasının yetişkin olduğunu, AFAD ve ilgili kurumların yetkilileri ve milletvekilleriyle tıpkısı saat içinde kente fehim ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin vaktiyle yaşadığı hareket tecrübelerine ve devletin deprem bölgelerine eyyam sonraları gittiğine değinen Soylu, “Türkiye, bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan sonradan 21. yüzyılda Sayın Cumhur Reisi’mızın liderliğinde, Allah’a hamdolsun Simav ve Van depremleri dahil koyulmak için ‘Nerede bu devlet?’ lafını söylettirmedi. Allah devletten ve milletten razı olsun.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin temmuzda sel felaketi yaşanan İran’a de arkalama elini uzattığını anımsatarak, “Yalova depremini hatırlıyoruz, Sakarya depremini hatırlıyoruz yani orada şüphesiz aynı tabloyla karşılaştığımızı hatırlıyoruz. Türkiye, o tecrübelerini biriktirdi, biriktirdi deminden ayrıksı noktaya getirdi.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla iki ay önce Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik ile selle mücadele eden Pakistan’a gittiklerini hatırlatan Aristokrat, orada yaptıkları çalışmaları ve şahit oldukları olayları anlattı.

Pakistan’de tek ülkenin bayrağını görmediklerini dile getiren Soylu, “BM’nin kötü 1-2 çadırı dışında, orada sallanan tıpkısı bir tane simge vardı. Ay peyda sembol ve Türk bayrağı.” dedi.

Aristokrat, yapılan yardımların önemine meni ederek, “Şu ana büyüklüğünde açıktan, karadan, şimendifer aracılığıyla, deniz aracılığıyla Pakistan’a binlerce ton gereç, 500 bin besin malzemesi, 100 bin keçe… Malatya ve Elazığ’ı şöyle söyleyebilirim; biz orada 35 bin oba verdik yani ölçeği beyan etmek açısından ifade etmeye çalışıyorum. Arkadaşlarımız, oradaki bütün arama kurtarma çalışmalarını, temas biriyle haysiyet duyduğumuz sivil topluluk kuruluşlarımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, büyük tıpkısı başarıyla gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

“Bu asar mefret ve nazik eserlerdir”

Vekil Aristokrat, Türkiye’nin yardım ettiği başka ülkelerden örnekler vererek, dünyanın genişlik şişman hesaplı krizini hayatiyetli Lübnan’ın yoksulluklarının giderilmesi amacıyla destek olduklarını anlattı.

Lübnanlıların Türkiye’yi çok sevdiğini dile getiren Soylu, “Orada bizi şöyle tarif ediyorlar: ‘Denizin ardındaki iyilikler ülkesi, denizin ardındaki iyilikler milleti, denizin ardındaki iyilikler lideri.’ Bunlar olağan elde edilecek tanım değildir.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’den Afganistan’a giden selamet trenlerine değinerek, şöyle devam etti:

“Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın tek yerini boydak bırakmayan iri bir milletin evlatlarıyız. Sonuç 4 yılda dünyada en çokça insanca arkalama işleyen ülkeyiz. Biz Amerika’dan varlıklı değiliz, biz Almanya’dan dahi ensesi kalın değiliz amma infakı, hayrı, mazluma ahali uzatmayı alim nazik aynı milletiz. Bu, bize ecdadımızın mirası. Bu, bize bırakılan balaban aynı emanettir. İşte burada birlikte eksiksiz üstelik seçkin gün yararlı duası alınacak, iyice aynı eserin önündeyiz. Zümrüt annemizi ayırt etmek nasip oldu. Cenab-ı Allah cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Bu asar majör ve büyük eserlerdir.”

Bozuk Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu üstelik insanların fani, bıraktıkları eserlerin ise kalımlı olduğunu vurgulayarak, “İnsanoğlunun bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları sadece zat nefsi için değil, vesile buldukça başkalarına üstelik bu hizmetleri sunmakla yükümlü olduğu inancı içerisinde biriyim. Ayrımsız yayın meydana gelmiştir. Bunun sahibi tığ değiliz, Cenabıhak lütfetti, biz çevirgeç olduk. Bu iz hepinizin gayretiyle bir araya geldi.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Valisi Okkalı Oktay Kaldırım, DOĞRU Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, CHP İstanbul Mebus Mehmet Akif Hamzaçebi, Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Koca birlikte selamlama konuşması yaptı.

İl Müftüsü Hasan Başiş tarafından dua edilmesinin ardından esenlik merkezinin açılış kurdelesi kesildi, Vekil Soylu ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Açılışa CHP Kol Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, İl Cingöz Komutanı Miralay Entelektüel Mutlu, İl Esenlik Müdürü Eren Öğütlü, politik partilerin ülke başkanları, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, esenlik personeli ve vatandaşlar katıldı.

Share: