Vekil Çekicilik: Toplumsal ev projesindeki taksit artışı yüzdelik 25’i geçmemelidir

Icra Vekili Hava, katılığı ayrımsız göstergeç programında içtimai basamak projesine müteveccih makro detaylar verdi. Hava, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki önce temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Çekicilik ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Hava, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu yüce bire bir miktar.” sözlerini kullandı.Bakan Hava “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksitle 10 yıl faizsiz yer taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 sene bire bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDE 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Gelgel, konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen sene vazifeli maaşına tahminî yüzdelik 80 artma geldi. Biz TOKİ’den karı almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada bir aranjman yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Zımnında hane kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış da yüzde 25’i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.” dedi.Share: