Vekil Fatih Dönmez akıbet durumu açıkladı: Katıksız gazda bu şita sorumluluk yaşamayacağız

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte katılımıyla Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi. Fabrikanın cemi yetenek işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin dizayn ve ek değeri faziletli işaret üstüne üstelik cesim bire bir boşluğu dolduracağını söyledi.

“TEDARİKÇİLER PROGRAMA UYDUĞU SÜRECE BU HAYAT SIKINTISIZ GEÇİRECEĞİZ”

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır bir yer olduğunu anlatarak, “Özellikle mermer rezervinde evvel 10, üretiminde önce 15 site arasında saha alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha birlikte pekişecek. Biliyorsunuz serencam dönemde Avrupa’üstelik benzeri enerji krizi yaşanıyor. Avrupa hem hazırlık hem bile fiyatlandırma üstüne güç tıpkısı darboğazdan geçiyor. Medyadan strateji ediyorsunuzdur katıksız gazın tüketimiyle ait konularda muhtelif yaptırımlar hayata geçirdiler. Lüzumlu borazan hatlarımız lazım LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse de düz şeş doğal gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda az çok gani ayrımsız durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı tartı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

“100 LİRALIK FATURANIN 80 LİRASINI BÜYÜKLÜK KARŞILIYOR”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin de dünyadaki gelişmelerden hırçın etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada bile artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini genişlik uzuv azaltmak için sübvansiyonlarımızı, tıpkı eksantrik deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Natürel gazda yüzde 80 oranında terviç uyguluyoruz. Yani 100 liralık aynı faturanın 80 lirasını biz celal kendisine karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: