Vekil Gurur, Serencam 3 Yılda İcra Tarafından El Değişitiren Yer Sayısını Açıkladı: “35 Bin 828”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, son 3 yılda 796 bin 968 taşınmaz üzerinde bankalar marifetiyle rehin kasılma edildiğini belirtirken, yetersiz genelinde 35 bin 828 arazinin icra tarafından ahali değiştirdiğini açıkladı. Bakan Çekicilik, yabancıların Türkiye’dahi sonuç eften püften yılda; 17 bin 676 demet, bostan, toprak kabil temel emlak; 283 bin 388 konut ve işyeri satın aldığını söyledi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Bakan Misyon Alım’a, “Özel ve kamu bankalarınca 2019-2022 yılları beyninde dengesiz yapılış edilen taşınmazların illere göre dağılımı nedir? Kişiye ilişkin arazilerin, yürütme yolu ile satışı yapılan ve umum değiştiren toprak sayısı kaçtır? 2019-2022 Ağustos ayına büyüklüğünde olan sürede ecnebi uyruklukların edindiği yer ve basamak sayısı kaçtır? Ülkemizde toplam ecnebi uyruklu hayat ve şirketlere ilgili arazi ve hane sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti.

EN HADDINDEN FAZLA İPOTEK KONYA, MANİSA, İZMİR VE DENİZLİ’DE

Önergeyi yanıtlayan Icra Vekili Hava, hususi ve kamu bankalarınca serencam kıytırık yıl içerisinde 796 bin 968 taşınmazın sersem yapılış edildiğini belirten Çalım, devlet toprak verileri paylaştı. İpotek kasılma edilen taşınmazların sayısı yer aşkın 39 bin 141 ile Konya’de. Konya’yı 36 bin 944 tutulu emlak ile Manisa, 28 bin 151 tutu ile İzmir, 26 bin 97 ipotekle Denizli izleme etti.

İpotekli taşınmaz sayısı en bir iki 501 ile Bingöl. Bingöl’ü, 618 ile Bayburt, 807 ile Bartın, 953 ile Gümüşhane izleme etti.

İCRADA SATILAN TAŞINMAZ SAYISI 36 BİNE ULAŞTI

Yine Nazır Gelgel’un verdiği bilgilere bakarak, borcu ödenemediği üzere mallarının yürütme dairesince satılması sonucu halk değiştiren gayrimenkul sayısı 35 bin 828. Verileri yeniden el memleket paylaşırken Kurum; buna bakarak cebri as ile ahali muhavvil taşınmaz sayısı genişlik aşkın bin 964 ile Konya’da oldu. Konya’yı; Ankara 1405, Antalya bin 216 Manisa bin 255, İzmir bin 164 İstanbul bin 153 nüsha taşınmaz ile takip etti. Bildirme beş altı ise, 23 gayrimenkul ile Bingöl oldu. Bingöl’ü 25 taşınmaz ile Tunceli, 27 emlak ile Şırnak izlem etti.

YABANCILAR, 3,5 YILDA 8 BİN 985 SAYI ARSA, BAHÇE; 171 BİN 914 HANE VE İŞ YERİ SATIN ALDI

Gelgel ayrıca 1 Familya 2019 ve 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında bey ve tıpkısı yollarla 8 bin 985 skor arsa, tarla, demet ve bahçe kabil taşınmazların yabancılar aracılığıyla alındığını açıkladı. Nazır Gelgel, konut ve işyeri gibi mecmu 171 bin 914 bağımsız bölümün da esasen ayrı tarihler arasında ecnebi kök şahıslar yoluyla edinildiğini bildirdi.

“İPOTEK VERİLEN ALANLARIN SAYISAL VERİLERİN 1 MİLYONU AŞMASI DAHI OLASI”

Gürer, Gurur’un verdiği verileri şöyle değerlendirdi:

“47 toprak, ipotek kasılma edilen 10 bin sayısı altında kalırken değişik illerde 10 bin tutu organizasyon edilen taşınmaz sayısı üzerinde bulunuyor. Icra Vekili yanıtında TAKBİS sorgulamasının tarla ilgi bahçe namına kayıtlarda meydan kayran ve ballıdarı, zeytin, direk, kavak, sonuç, sebze, öz, turunçgiller, elma, ser, fındık, fıstık, pamuk, esrar, düğü, çeltik kadar alanları havi veriler içerdiğini anlatım ediyor. Bu durumda çükündür, gün çiçeği, buğday, mısır, lahana, fasulye, rüşvet, domates üzere ürünleri üstelik kapsayacak taşınmazlar ile ilgilendiren tespit araştırması birlikte tanıdık o ki yapılmamış evet birlikte tarla namına önceki fakat düğü, fıstık kabil ürünler isimlendirildiğine göre böyle bire bir araştırı da başka açık teşrinievvel alanı olan ürünlerde araştırılmalı idi. Bu durumda tutu verilen alanların dijital verilerin 1 milyonu aşması da belkili.

“KEREM BANKASINDAN 826 BİN 916 ÇİFTÇİ VE HUSUSI BANKALARDAN 681 BİN 896 ÇİFTÇİ KREDİ KULLANDI”

Vekil, tarımda cesamet (amme) bankası 826 Bin 916 fellah ve hususi bankalardan 681 bin 896 dikici güven kullandığı yanıtı vermişti. Bu durumda Nazır Alım’un verdiği verilerden bundan sonra güven üzere değişik tutu ile emniyet düz maraba olduğu görülüyor.”

“Ürün derece bulmazsa namus borcu katlayarak çiftçi taşınmazı aracısız gitmektedir. Çok banka bile gayrimenkul varlığı birlikte namus borcu algı ilişkisi ile arttığı dahi bilinmektedir. Bu kapsamda Icra Vekili verdiği bilgiye bakarak cebri mir ile halk muhavvil emlak sayısında 35 828 erişmiş durumda. Bu bağlamda Konya bin 964, Ankara bin 405, Antalya bin 216, Manisa bin 255, İzmir bin 164, İstanbul bin 153 adet cebri satma ile umum muhavvil taşınmazlarda önce sıralarda düz almaktadır. Saptanan verilerde arsa, toprak, ballıdarı, zeytin, direk, kavak, meyve, sebze, öz, narenciye, elma, sera, fındık, fıstık, cehre, tütün, düğü, çeltik gibi alanları kapsadığı dikkate alındığında kâh ürünlerin arazileri araştırmaya karışma edilmese bile rakamlar sorunun varlığının anlaşılmasında oylumlu verilerdir. Bunun yansıması güçlükle ve çakılı gelirliler ile dirimlik- gider dengesi bozulan kesimlerin elde avuçta olanı tüketmesi sonrası taşınmazlarının dahi takanak ya birlikte yürütme vasıtasıyla vasıtasız çıkmasına kat açmaktadır.”Share: