VEKIL MUŞ BU YILKİ İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR

TİCARET Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin bu yılkı dış satım hedefi 250 bilyon dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Sunu büyük meselemiz finansman birikimi??dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Gaziantep’te düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği zirvesine katıldı. Gaziantep İhracatçılar Birliği binasında gerçekleştirilen toplantıya Vekil Muş’un birlikte Gaziantep Valisi Bateri Gül, Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delicesine, milletvekilleri ve haddinden fazla sayıda iş insanı katıldı.

‘HİÇBİR HÜKÜMET İSTEYEREK ZAM YAPMAZ’

Zirvede ekonomi üzerine soruları cevaplayan Vekil Muş, cümbüş ve doğal gaz zamlarına dikkat çekerek, intihap çekmek talip tek hükümetin özellikle bindirim yapmayacağını söyledi. Erke zamlarının sanayicileri zorlayacağını bildiklerini ancak zamların yapılan sübvanseler sonrasında kapalı kaldığını tamlayan Muş, sübvansiyonlarla 84 milyon idrak sağlandığı

nı ve sürecin kontrol edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Mehmet Muş, ‘Hiçbir hükümet zam ayırmak istemez, biz ayrıntılı süredir erke fiyatlarını desteklenmiş ediyorduk. Normalde bizim erke giderlerimiz averaj 35-40 milyar dolar civarındaydı. Geçen sene 51 bilyon dolar, bu sene 100 bilyon doların üzerine çıkıyoruz. Halen bizde beğenilen enerjinin fiyatı SUTAŞ ile kıyas edildiğinde onun haddinden fazla henüz altında amma bu bir emare değildir. Zat içimizde bunun sanayiciyi zorlayacağı aşikar. Bizim bire bir enerji kaynağımız bulunmayan. Gelirimiz vergilerden. Sübvansiyonlar da 84 milyonun verdiği vergilerle karşılanıyordu. Desteklenmiş edilemeyecek kısımlar fiyata yansıtıldı. Bunun ilanihaye olmadığını biliyoruz. Tek arsıulusal alım erke fiyatlarının geleceğiyle bir tahminde bulunamıyor. Bu süreci sanayicimizle umum ele vererek atlatacağımız kanısındayım’ dedi.

‘YAPTIRIMLAR AĞIR OLACAK’

Vekil Muş, otomotiv sektöründe yapılan bakir düzenlemelerin 15 Ilkgüz itibariyle hayata geçirileceğini ve kimsenin rahatsız olmasını ve canını sıkılmasını istemediklerini belirterek, ‘Tığ muvazalı işlemleri izlem ediyoruz. Ayrıksı sektörlerde da yaptık. Akaryakıtta de yaptık. Şayet siz tıpkı taban koydunuz, bunun ardı sıra dolanılıyorsa burada muvazaa vardır. Bunun yaptırımı çetin tamam. Biz insanı amaçla bireysel kurgu satımında bakmıyoruz amma ticari işlemlerde getireceğimiz yaptırımlar devreye girecek. Tığ kimsenin tasalı olmasını, canının sıkılmasını istemeyiz. Tıpkı duraç konulmuşsa sistem ona uymalıdır. Bundan ahir süreçte elde edilecek karın tamamını ceza namına alacağız. İlan sitelerinden gurur satımlara büyüklüğünde mecmu veriler bize geliyor. imdi birlikte alacağız. Devir-deslim verileri bile bize geliyor. Meclisten bitirme talebinde da bulunacağız’şeklinde konuştu.

‘E – TİCARET DÜZENLEMESİNİ HADDINDEN FAZLA AKLA YATKIN BİR ZAMANDA YAPTIK’

Muş, yapılan e-ticaret düzenlemesinin akillica bir zamanda yapıldığını ve ihracata müteveccih teşviklerin olacağını söyledi. Uygulamanın müşteriye müspet yansıyacağını tamlayan Muş, ‘E tecim düzenlemesini akilane ayrımsız zamanda yaptık. Bunun yönetmeliklerin çıkaracağız. Kullanılmamış oyuncular geliyor ülkemize. İhracata müteveccih burada teşviklerimiz var. Şube açanlar, alt yapı oluşturan var. Bunun müşteriye çokça olumlu yansıması olacağını düşünüyoruz. Bu alan haddinden fazla büyük. Teknoloji geliştikçe bol bolamat seviyesi arttıkça burası daha üstelik büyüyecek. Geleneksel alışkanlıkları olanlar bu alana girmiyor amma yeni gelenler rastgele şeyi e ticaret ile alıyor. Burada öngörülebilir cümle kurduk. Lokal pazarlar birlikte ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Siz market açtığında şubelerden bahsediyorsunuz. Onların ulaşabildiği alanlar tutkun Amma elektronik tecim ülkenin tamamına müteveccih. Dünyanın yeryüzü haddinden fazla tartıştığı bahis bu. Biz burada özge ülkelerden daha er yaptık’ diye niteleyerek konuştu.

‘İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR’

Vekil Muş, Türkiye’nin bu yılki ihracat hedeflerinin 250 bilyon dolar olduğunu ve hedeflerin tutturulacağını söyledi. Türkiye’nin Eximbank Bank ve farklı yollardan finansman çıkarmak üzere çalıştığını söyleyen Muş sözlerini şöyle tamamladı ‘Türkiye’nin bu yılkı ihracat hedefi 250 bilyon dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yer büyük meselemiz finansman birikimi. Resülmal amacıyla dışarıdan finansman keşfetmek gerekiyor. Burada Eximbank ve diğer yollardan bunu çözmeye çalışıyoruz. Eximbank kaynakları maksimum düzeyde kullanılmaya çalışılıyor. Bizim gördüğümüz aynı dahi ipotek sorunu var. Sistemimizi düzenledik. İGE ile ihracatçı imdi ipotek sorunu olmadan dış satım yapabilecek. İGE kaynakları acul büyüyen tıpkı çatı. Yılsonuna kadar şu anki kaynaklarının 2 katına kullanılmış olacak. Beş Altı yıl süresince sanayicinin tutu ve krediye idrak sorununda güvence meselesi ortadan kalkmış olacak. Zira buranın ortakları dış satımcı birlikleridir.?Share: