‘Vezneci şubeleri kapatılmasın’ diyerek kanun çıkarılıyor

İngiliz Hükümeti mali hizmet yasası kapsamında, ülkedeki yerli toplumların akçe paraya ulaşımının garanti altına gönüllenmek istiyor. Yasayla gelişigüzel, ülkedeki mali hizmetleri denetleyen Financial Conduct Authority (FCA) kurumuna izin verilecek ve müşterilerine “akıllıca” mesafede mal çekmece ve yatırma hizmeti sunmayan bankalar cezalandırılabilecek.
The Guardian gazetesinin haberine bakarak, bankaların ATM’ler gibi ücretsiz servet çekme ve yatırma tesisleri sağlaması yeterli olacak ama “akıllıca” mesafenin ne kadarlık aynı mesafe olduğu henüz doğrulanmadı.

VEZNECI ŞUBELERİ KAPANMASIN

Haberde, bakir yasanın sayısı giderek azalan vezneci şubelerini destek olmak amacıyla yeterli olmayacağı ve bankaların bunun yerine ücretsiz ATM’lere, Orun Office şubelerine ve oynak banka noktalarına yönelebileceği belirtildi. 2015 yılından bu yana, ana caddelerde bulunan tahminî 5 bin Vezneci şubesi kapatıldı. Tüketici grubu Which’e bakarak, böylece ülkedeki banka şubesi ağı neredeyse yarı yarıya azalmış oldu.

NAKİT SAĞLAYAN TESİS AZALIYOR

Mürekkep Kraliyet genelinde akçe sağlayan yapı sayısının giderek azalmasının, hele üstelik online bankacılık üstüne zorlananları koyulmak için, milyonlarca insanı riske attığı düşünülüyor. Finansgundem.com’un yaptığı araştırımlara bakarak, Maliye Bakanlığı, tahminî 5,4 milyon insanın günlük olarak akça kullandığını ve nakit paraya bel bağladığını açıkladı.

Hükümetin FCA’evet izin verecek olması, herkese nakit erişiminin sağlanması için kampanya yürütenler tarafından kıvançla karşılandı. Bunun yanı sıra, Lloyds Banking Group marifetiyle yapılan açıklamalarda, başlangıçta duyurulan 60 şubenin peşi sıra, 28 banka şubesinin elan kapatılacağı duyuruldu.

Bu doğrultuda 20 Lloyds Bank ve 8 Halifax şubesi daha kapatılacak ve böylelikle Lloyds Banking Group, 2022 yılında 88 banka şubesini kapatmış olacak. Bu konuda kampanya yürüteç Access to Cash Review ve Cash Action Group’un başkanı Natalie Ceeney, hükümetin harekete geçmesinin kıvançlı edici olduğunu söyleyerek, konuyla ilişik şu açıklamalarda bulundu:

“Yasanın pratikte kuşkusuz işleyeceğini görmek üzere müzakere sürecinin tamamını görmeliyiz. Makro olan yasakçı şu kim, akıbet birkaç yılda bunun için çok fazla çaba harcandı ve seçme renkten partinin nakit erişiminin öneminin farkında olduğunu koparmak çok mutlu edici. Tüketiciler ve bayağı işletmeler açısından sunma gani sonucu kısaltmak amacıyla hep alay malay çalışmamız berenarı makro.”

İngiltere’nin banka şubesi krizine çözüm

İngiltere’de vezneci şubesi sayısı yarıya indi

İngiliz Hükümeti zenginden alıp fakire verecek

 

Share: