Wimbledon değil, Dert

TÜRKİYE’nin çatısı olarak nitelendirilen Balkı Dağı’nın tanıtılması ve tenis sporunun yaygınlaştırılması üzere bu sene 2’ncisi planlı Ağrı Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. 35 ilden 30’u karı, 90’ı koca almak amacıyla toplam 120 sporcunun katıldığı turnuva 4 dönüş sürecek.

Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi sülale sahipliğinde, Toyluk ve Spor Bakanlığı, Veca Valiliği, Dert Belediyesi, Türkiye Alan Topu Federasyonu ve Serhat Kalkınma Ajansı katkılarıyla gerçekleştirilen 2’nci Veca Dağı Alan Topu Turnuvası başladı. Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen sporcular, tıpkısı üst tuğra geçebilmek amacıyla rakipleriyle korkunç mücadele ediyor. Turnuvada dereceye giren sporcular ödüllendirilecek.

Dert Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Cemil Budak, “Ağrı’bile güzel şeyler oluyor. 35 ilden 120 sportmen iştirak sağladı ve turnuva 4 dolaşma sürecek. Ağrı filhakika aynı spor kenti oldu. Hem kuruluş hem da sporun başka branşlarında olsun oldukça yol katedildi. Şu dakika tenisin birlikte sair spor dallarında bile mevki geneli düzenlenecek organizasyonlara ev sahipliği yapacak kapasitedeyiz. Bundan 10 sene önce Dert’üstelik tenis sporunun başlangıcından bugüne çokça balaban mutluluk katettik. ‘Zengin sporu’ algısı yıkıldı. Bugün Veca’nın sunma ücra ve kenar mahallelerindeki gençlerimiz bu sporu yapıyor. Türkiye’nin temas yerinde bu alanda düzenlenen turnuvalara sporcu gönderiyoruz ve büyük başarılar elde eden sporcularımız var. Türkiye’nin çatısı olan Balkı Dağı’nın tanıtılması ve alan topu sporunun tabana yayılması, gençlerimizi kortlara almak için planlı turnuvaya katılan bütün sporcularımıza teşekkürname ediyor, başarılar diliyoruz” diye konuştu.’TURNUVANIN AĞRI’DA OLMASI BİZİM İÇİN İYİ OLDU’Turnuvaya Tunceli’den katılan Ilkgüz Kılıç (16), “2’nci sınıfta hocamız tenis için sportmen taraması yaparken bu sporla tanıştım ve o zamandan beri yapıyorum. Ağrı’ya bu sene ilk defa geldim. Geçen yılki turnuvaya katılamamıştım. Maçlara olabildiğince fena hâlde hazırlanıp çıkıyorum. Bu turnuvanın burada olması de ongun oldu. Zira bize yakın tıpkısı memleket. İlk maçım iyicene geçti ve kazandım. Tıpkı seviye elan ilerlediğimi düşünüyorum. Ayrımsız sporcu arkadaşla daha tanıştım. İleride kariyer planımı tenis üzerinden devam ettirmek istiyorum ve gidebildiği büyüklüğünde gezmek istiyorum” dedi.’SERENA WILLIAMS’LA MAÇ FORA ETMEK İSTİYORUM’Turnuvaya Doğubayazıt ilçesinden gelen Perihan Parafin (18), böke olup kupayı, hocası ve arkadaşlarına kabartmak istediğini söyledi. Teniste hedefleri olduğunu belirten Alkan, “Hedeflerime vurmak üzere bile çok say harcama yazar, çalışmamız gerekiyor. Ama şu zaman amacıyla Doğubayazıt’ta mecbur tenis kortumuz namevcut. Olmadığı amacıyla birlikte kışın mücahede yapamıyoruz. Bu eksikliğin giderilmesi üzere yetkililerimizden destek bekliyoruz. Ailem, arkadaşlarım ve çevredekiler bana bindi oluyor. Turnuva adamakıllı geçiyor. İleride Maria Sharapova ve Serena Williams gibi tenisçilerin seviyesine geçmek istiyorum. Onlarla maçlara çıkmak istiyorum. Bu hat organizasyonların olması bizim üzere çok fena hâlde” diyerek konuştu.Share: