Yağmur İstanbul’u köle aldı! İşte az geneli hava durumu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın şimal ve maşrık su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Maşrık Akdeniz, Doğu Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yan kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; şimal, çöz ve garp kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 kademe altında, şark bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden belli belirsiz, arada bir itidalli kuvvette, Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıran kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerli akva olması beklendiğinden yaşanabilecek damarlı şartlara alın (ani yeğin, feyezan, saika, yağış takkadak kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şark Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve doğu çevrelerinin bora ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Şimal Iye kıyılarında şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Şark Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı sağanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Şarki Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Eskişehir hariç bölge genelinin espaslı bora ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin espaslı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, kesim genelinin aralıklı boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kargaşa çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde yerli namına akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin aralıklı bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.Share: