Yayladan dönüşler bitmeme ediyor

Yayladan dönüşler devam ediyor

Hayvan yetiştiricileri, güdücü bulmakta zorlanıyorlar

MALATYA – Malatya’de hayvancılıkla geçimlerini sağlayıcı yetiştiricilerin havaların soğumasıyla birlikte yayladan dönüşleri devam ediyor.

İlkbahar ayında hayvanları ile alay malay yaylalara barhana fail vatandaşlar, havaların soğumasıyla hoşgörüsüz dönmeye başladı. Hayvancılıkla uğraşan Hüseyin Taş, “Yaylaya giderken ve dönerken sarp çekiyoruz. Yayladan bakir geliyoruz. Suyumuz bulunmayan, iskân yerimiz mera olduğu üzere otağ alıyoruz. Kışın çok kıygın oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Taş, sürücü bulamadıklarını dahi tabir ederek, “Bulsak bile randıman alamıyoruz. İlgilenmiyor, hayvanlarımız ölüyor. 8-10 bin teklik aylık talip var, sigorta istiyorlar. Bizim bütçemiz hangi, tığ kazanamıyoruz ki 8-10 bin teklik maaş verip, sigorta yapalım” diye niteleyerek konuştu.

Üretici Hüseyin Çubuk ise “Yaylada 5,5 kamer kaldık. Kat sıkıntısı var. Giderler çok fazla” dedi.

Malatya Kucak Inat Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Atak da, “Plato dönüşü bitmeme ediyor. Şita geliyor, havalar soğudu. Azimet ve gelişlerde ulaşımda sıklet olabiliyor” dedi.

Atak, efsanevi üreticilerin yaylaya gidiş ve dönüşlerde birçok rehavet yaşadıklarını kaydederek, “Çobanlık ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği zor ayrımsız hisse senedi. Bu noktada üstelik bir nice sıkıntıları oluyor. Bunları muktezi yerlere iletip çözmeye çalışıyoruz. Kimi Vakit dahi çözemediğimiz oluyor. Yetiştiricilerin sunu şişman sıkıntılarından birisi yaylaya çıktıktan sonra hem kişi hem de hayvanlarıyla ait ihtiyaçlarda şişman sıkıntılar yaşıyorlar. Bunlarla ilişik projelerimiz var. 5-6 milyonluk yatırım yapıldı. Sulaklarla ilişkin, araştırı ve güneş enerjisi panelleriyle ilişik çalışmalar oldu amma bunlar ehliyetli değil. Üreticileri daha fazla desteklememiz lazım. Bu insanların yayladaki esas ihtiyaçlarını karşılamalıyız. El bir gelişim yapıyorlar, bundan periferi da desteklemeliyiz” ifadelerini kullandı.

(EA-NA-CC-Y)

Share: