Yemen Riyaset Konseyi Başkanı, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile Yemen’deki gelişmeleri görüştü

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad ahali-Alimi, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman ile Yemen’deki akıbet gelişmeleri ele aldı.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine bakarak Kurul Başkanı Alimi, Savunma Bakanı Bin Selman’ı Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dahi akseptans etti.

Başkanlık Konseyi üyeleri Ayderus ez-Zubeydi, Odalık ahali-Arada, Tarık Salih, Abdurrahman ahali-Mahrami, Abdullah halk-Alimi, Osman Mecelli ve Ferec halk-Bahseni birlikte görüşmede hazır bulundu.

Görüşme kapsamında Yemen’deki gelişmeler, Reislik Konseyinin tutum ve hizmet alanlarında yürüttüğü reformlar ve bu reformlarla serpilmek için gereken desteğe değinildi.

Konsey başkanı Alimi, Birleşmiş Milel himayesinde varılan insani ateşkesin gidişatı ve Husilerin devam eden ihlalleri ve yükümlülüklerini hesabına getirmekten kaçınmalarının gölgesinde ateşkesi restorasyon fırsatlarından söz etti.

Defans Bakanı Bin Selman dahi Twitter hesabından görüşmeye ilişik yaptığı açıklamada, Kurul Başkanı Alimi ile Yemen’deki serencam gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’i ve halkını tutma üzerine azimli olduğunu vurgulayan Bin Selman, Reislik Konseyinin Yemen halkının denge ve asayiş mizan isteklerini gerçekleştirmesini ve Yemen’i sulh ve kalkınmaya taşımasını arzuladığını kaydetti.

Yemen’birlikte BM’nin girişimiyle 2 Nisan’dahi başlayan bırakışma mevcut şartlarda 2 Ekim’de sona erecek.

Yemen’deki iç savaş

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere alın Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda kısaca 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın genişlik fukara ülkeleri arasında yer düzlük Yemen’üstelik iç savaş dolayısıyla büyüyen insanca akse dahi azgın boyutlara ulaştı.

Share: