Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, çalışkan yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Alım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Gurur, TV100’dahi katıldığı naklen yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki evvel temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ilgilendiren soru üstüne Kurum, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Hava, tam valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin bilgelik istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde toprak ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri bittabi ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu koskocaman benzeri cirim.” diyerek konuştu.

Nazır Alım, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 teklik, 1200 teklik taksit taksit 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl ayrımsız taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, zat gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış bile yüzdelik 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere illet olduğunun belirtilmesi üzerine Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Güzeşte yıl memur maaşına kestirmece yüzdelik 80 artış geldi. Biz TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada bir aranjman yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle basamak icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma üstelik yüzde 25’i geçmemelidir ve bir sene içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Kurum, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki basamak fiyatları ve icar artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Tersine tamlık tersi bir buut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişik şikayetlerin hatırlatılması üzerine Çekicilik, şunları söyledi:

“Bu temenni bile çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya açıklık getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz üzere çarpık durumda. Gelen arzu konusunda Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede adamakıllı de benzeri emek yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler. Zaten başka martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Icra Vekili Çekicilik, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplanmış 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Amaç Çalım, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile tutkun olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ilımlı dirimsel grubuna ilişkin sosyal konut projesi

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gurur, Türkiye’bile almanak yaklaşık 600 bin eskimemiş ev yapıldığını belirterek “Sunu temenni dengesiyle ilgili. Ben burada murat karşısında arzı artırıyorum. Demin itidalli gelire da yapacağız. Orta gelire da peşi sıra proje açıklayacağız. Zımnında o 600 bin içerisinde de ölçülü gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve bölük fiyatları düştü, düşmeye birlikte devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: