Yer ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin sunma şişman içtimai göz hamlesinin sair etabı olan geçmiş evim arsa ve geçmiş işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Yurt Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı önceki evim yer ve önceki işyerim başvurularına ilgili açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Içtimai Bölük başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı konut arsaları üzere başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya bugün başladı. Bu arsalara cemaat olan vatandaşlar kişi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından büyük, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu uray sınırları içerisinde durma ediyor tutmak gerekiyor. Antrparantez arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin yahut reşit sıfır çocuğunun değme belediye sınırı içre eş yapmaya elverişli arsaya yahut seçme yerde aynı eş yahut apartmanın ayrı tıpkısı dairesine bedel olan yer payına topluluk olmaması de yiyecek” dedi.

Içtimai konuta başvuran arsaya başvuru yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle devam etti: “Henüz geçmiş yer ya dahi konuttan birine referans yapılabileceği açıklansa birlikte Bakanımız Meram Kurum, içtimai basamak projesine müracaat yapanların arsaya üstelik müracaat yapabileceğini açıkladı. 2023’ün önce çeyreğine kadar bölük ve arsalar için tamlık kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında mutlak ve paylı arsalara referans alınacak. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare beyninde olacak. Bağımsız arsalar konusunda; arsa tahsis tarihinden itibaren geçmiş sene içerisinde hane inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması araç. Paylı parseller için kura çekimi yapıldıktan sonra parsel bazlı şürekâ (7 ve üst ortaklar üzere), 3 ay ortamında göz bina kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki imal süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir hükümranlık alınmasına ister olmaksızın ödemiş olduğu bire bir eşit var ise yüzde 10’u kesilerek mütezayit meblağ reddetme edilerek gabi alınacak.”

Arsalarda ödemeler almanak taksit taksit yapılacak

Arsa kuraları amacıyla referans bedelinin 500 TL olduğunu anlatım fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u önceden geriye kalanı 9 yılda kıymet taksitle ve faizsiz yerine ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonraları, kavil imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki gündüz olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene bilahare görmek amacıyla, taksitler mahiye evet üstelik yıllık değer taksitler halinde bile ödenebilecek. Mutlak arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar üstelik ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk gelişim yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin iş yeri üzere de başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan hareket yeri başvuruları bile 7 Son Teşrin tarihine kadar E-Mehabet üzerinden ve İl Merkezlerinde Ahali Bankası, İlçelerde ise Tarım Bankası şubelerinden yapılabilecek. Referans çerçevesinde T.C. vatandaşı doğmak, projenin bulunduğu iklim nüfusuna mukayyet tutmak yahut o diyar sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkışmak ve 18 yaşını doldurmuş almak gerekiyor. Bunun birlikte ustalık belgesi, işyeri açım belgesi, delik anahtar belgesi yahut vergi mükellefi girmek kadar gâh şartlar bile arama edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından oldukça çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması üstelik gerekiyor. Ödemeler amacıyla birlikte münakasa sonrası yaklaşık dükkan bedeli üzerinden yüzdelik 10 peşinat bedeli alınacak. Kalan bakiye üzere bile namus borcu vezneci sözleşmesi sonrasında bürümek için, 6 aylık dönemlerde Işyar maaşı çoğalma oranında artım uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, hisse senedi yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’üstelik 1000, İzmir’üstelik 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’bile 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’üstelik 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’dahi 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’dahi 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’bile 100.” – İSTANBUL

Share: