Yıldırı örgütü PKK’nın Eruh’ta gerçekleştirdiği önceki saldırının üzerinden 38 sene geçti

FECRİ BARLIK/MEHMET NİYAZİ DENİZ – Yıldırı örgütü PKK’nın 38 yıl ilk Siirt’in Eruh ilçesinde gerçekleştirdiği geçmiş soysuz hücum unutulmadı.

PKK’lı teröristlerin 15 Ağustos 1984 akşamı Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin Şemdinli ilçelerinde gerçekleştirdiği, bire bir askerin şehit düştüğü, 9 er ve 3 sivilin yaralandığı önce saldırıların üzerinden 38 sene geçti.

İlçe Bitirmiş Komutanlığında görev fail ve Eruh’taki saldırıyı ilgilendiren birimlere uyarlamak üzere telsizin başına güzeşte Erzincanlı Uyanık Onbaşı Süleyman Okumuş, teröristlerce martir edilen önce insan oldu.

İlçede hesabına saat kulesi yapılan ve sunma büyük caddeye ismi sunulan Süleyman Okumuş gönüllerde yaşatılıyor.

Siirtliler hafızalarda derin izler bırakan saldırıyı gerçekleştiren yıldırı örgütü PKK’ya tepkili.

“Terör finiş aşamasına geldi”

Küçük Asya Güvenlik Korucuları ve Martir-Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, AA muhabirine, sözde Kürt halkının savunuculuğunu fail yıldırı örgütü PKK’nın yer balaban zararı Kürtlere verdiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin terörle amansız şekilde mücadele ettiğini ifade eden Şehitoğlu, milletin 1984’ten bu yana terörden haddinden fazla çektiğini belirtti.

“Yıllardan beri PKK yüzünden çekilmedik sıkıntı, yaşanmadık ateş kalmadı. Devletimiz çok istikbal benzeri seviyede yıldırı örgütü PKK ile savaşım ediyor. Yıldırı finiş aşamasına geldi.” ifadelerini kullanan Şehitoğlu, eskiden yaşanan sıkıntıların yerini huzura bıraktığını anlattı.

Şehitoğlu, bir vakitler bölgede insanların evlerine, bahçesine, hastaneye şen tıpkısı şekilde gidemediğini dile getirerek, terörle savaş yardımıyla zaman huzurun bünye edildiğini belirtti.

“Terör örgütü 40 değil 400 yıl geçse amacına ulaşamayacak”

Kentte gazetecilik özne Slayt Yarayan (56) Siirt’in yıldırı saldırılarıyla anılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Terör örgütünün hiçbir ant amacına ulaşamayacağını tamlayan Yarayan, “Siirt terörden çok çekti ama bugün çok şükür hayat, bol bolamat ortamında yaşıyoruz. Siirt acılar çekti amma hiçbir zaman yılmadı. Muhteşem devletimizin sıcaklığını rastgele devir hissetmekteyiz. Terör örgütü 40 değil 400 yıl bile geçse amacına ulaşamayacak.” dedi.

Hadim, terörle mücadelede şehit olan asayiş güçlerine Tanrı’tan rahmet, gazilere mıhlı aynı yaşam diledi.

“Bir an evvel terörün bitmesini istiyoruz”

Eruhlu vatandaşlardan Yusuf Yıldırım, Eruh’un terörle anılmasını istemediklerini anlatım etti.

İlçeye endişeyle gelenlerin ağlayarak gittiğini dile getiren Sebep, yunak ve fena hâlde tıpkısı kaza olan Eruh’ta halkın birlikte konuksever olduğunu vurguladı.

Saika, ilçede ve kentte artık herkesin huzurla yaşadığına belen ederek, terörle mücadelede şehit veren aynı ailenin mensubu namına büyük teessürat yaşadıklarını söyledi.

“Tanrı kimseye göstermesin. Bunu hararetli bilir. Bir dakika evvel bu terörün bitmesini istiyoruz.” diyen Saika, terörün bitme noktasına gelmesiyle ilçede yatırımların arttığını belirtti.

“Bakir nesle dolgunca şeyler artırmak istiyoruz”

Savaş Özer bile 15 Ağustos 1984’te terör örgütü PKK’nın ilk saldırını gerçekleştirdiği Eruh’ta aradan geçen 38 yılda çok sayıda martir verdiklerini söyledi.

İlçenin daha çok yıldırı saldırılarıyla hatırlanmak istemediğine işaret fail Özer, şöyle dedi:

“Kullanılmamış nesle Eruh’un hangi kadar geliştiğini, güzelleştiğini ifade etmek istiyoruz. Yeni nesle ongun şeyler tezyit etmek istiyoruz. Evvelden birçok etki yaşadık. Eruh’umuz eskisi gibi değil, birçok envestisman oldu. Altyapı, muvasala, sağlık ve birçok alanda Eruh’umuz çok gelişti. Henüz geçmiş kat yapmaya başlayan şirketler tıpkısı hafta sonradan kaçıyorlardı ama deminden ilçemizde gitmek talip vatandaşlar, şirketler gelip çalışıyor.”

Özer, bölgede huzurun sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkürname etti.Share: