Yunanistan’dan korkusuz girişim! Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’dan anlamlı ada ziyareti

Yunanistan’ın sonuç dönemde Türk jetlerine yönelik tacizleri iki mevki arasındaki gerilimi tırmandırdı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ülen Palikarya, tarihe bak, tarihe dön, çokça henüz çok encam gidersen bunun bedeli pahal olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma” sözlerine önce namına Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap gelmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ERDOĞAN’IN SÖZLERİNE YANIT

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı; “Yunanistan, günlük küstah ve gelişigüzel türlü sınırı aşan meşruhat ve tehditler konusunda Türkiye’ye uymayacak. NATO içerisindeki birlik ve beraberliğe kimin beis verdiğini yorumlamak için son günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dayalı müttefiklerimize ve ortaklarımıza bilgi vereceğiz. Bir zamanda arsıulusal ülfet ve bahir hukuku temelinde bölgenin kâffesi amacıyla abra ve düzenlilik sütunu adına kalmaya devam edeceğiz.”

MİÇOTAKİS’İN TEPKİSİ TANSİYONU İYİCE YÜKSELTTİ

Bu çıkışın peşi sıra Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Reisicumhur Erdoğan’a yönelik skandal ifadeler kullanmıştı. Avrupa Birliği’nin sorunları önleme ve ülkü çıkaranları engelleme yükümlülüğüne eş olduğunu söyleyen Miçotakis’in sözlerini Yunan basını ‘Türkiye’ye üstü ilişkin gönderme’ olarak yorumlamıştı. Miçotakis, Türkiye ile ilişkin akıbet dönemdeki gerilime ilişik “Yunanistan, egemenliğine ve arazi bütünlüğüne yönelik herhangi bir tehdide hoşgörü göstermeyecektir” ifadelerini kullanmıştı.

CUMHURBAŞKANI SAKELAROPULU’DAN BÜYÜK PROVOKASYON

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik çıkışları iki talih arasındaki tansiyonu yükseltirken, Yunanistan Cumhur Reisi Katerina Sakelaropulu’dan provokatif aynı kadem daha geldi.

“TÜRKİYE’YE KAYGI YÜKLEMEK İSTİYOR”

Türkiye’nin elinden alınan adalara tart fail Sakelaropulu, yalnızca 1.8 km uzaklıkta mevcut Meis ve Megistis adalarını mülakat ederken, bu hareketi Türkiye’ye müteveccih tıpkısı mütalaa olarak yorumlandı.Share: