Yüreklilik/yatırım oranında düşüş sürüyor

Forma Bankası’nın düşük siyasa faiziyle fonlanma imkanı, siyasa faizine bakarak yüksek itimat faizleri, kur korumalı TL yatırım ürünü ile mütezayit yatırım ve faziletli kesin karlılıklara karşın bankacılık sektörünün itimat mevduat oranı gerilemeye devam ediyor. Dünya’dan Şebnem Turhan’nın Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) aylık verilerinden derlediği habere göre nisanda bankacılık sektöründe emniyet yatırım oranı yüzde 95,25’e düştü. Güzeşte sene tıpkısı ayda bu çap yüzde 107,44 seviyesindeydi. Oranın gerilemesi bankaların mevduatı krediye dönüştürme üzerine isteksizliklerini gösterse üstelik bankacılık sektörü kaynakları bankaların hele TÜFE’ye endeksli arbitraj sahiplikleri yardımıyla mütezayit karlılıkların kredi ödeme ihtiyacını azalttığına ilgi çekti.

BDDK verilerine göre amme mevduat bankalarının yüreklilik tevdiat oranı güzeşte yıl nisanda yüzde 102,4 seviyesinde iken bu yıl nisanda yüzde 91,2’ye indi. 11.2 puanlık tıpkısı düşüş görüldü. Evcil tevdiat bankalarında birlikte sabık yıl nisanda yüzde 99,68 olan kredi tevdiat oranı bu sene nisanda yüzde 89,22’ye düştü. 10.46 puanlık ayrımsız düşüş yaşandı. Ecnebi sahipli mevduat bankalarında da sabık sene nisanda yüzdelik 102,31 olan emniyet yatırım oranı bu sene nisanda 10.96 puanlık düşüşle yüzde 91,35 yerine hesaplandı. Mevduat bankaları ortada itimat tevdiat rasyosu bildirme fazla gerileyen kamu tevdiat bankaları oldu.

Kasım ayında kredi mevduat rasyosunda üzücü düşüş

Tekrar BDDK verilerine göre bankaların cesaret mevduat rasyosunda enkaz güzeşte sene kasım ayı itibariyle daha keskinleşti. Çalışkan rasyosunun devreden çıkmasıyla gelişigüzel yüreklilik mevduat oranında güzeşte yılın esasen itibaren düşüş yaşanıyordu. Fakat hem enfl asyon görünümünün bozulmasının keskinleştiği hem da peş peşe gelen getiri indirimleri sonrasında döviz kurlarının oldukça hızlı yükselmeye başladığı teşrinisani ayı itibariyle itimat mevduat rasyosu ızdırap düşüş yaşadı. Kürsü genelinde ekimde yüzdelik 100,31 olan yüreklilik tevdiat oranı kasımda yüzde 95,55’e inerken, amme mevduat bankalarında ekimde yüzde 94,26 olan nispet kasımda yüzdelik 89,70’e indi. Yerli hususi mevduat bankalarında ekimde yüzdelik 94,80 olan nicelik kasımda yüzde 89,36’ya düştü, yabancı yatırım bankalarında dahi ekimde yüzdelik 96,45 olan tahmin kasımda yüzdelik 96,45’e indi. Ardından özellikle yerel mevduat bankalarında 80’li seviyeler gözlendi kamu mevduat bankaları seçme ne kadar bu yılın başında ivme kaydetse dahi akıbet iki aydır kredi mevduat rasyosu onlarda dahi düşüş eğilimine girdi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar da birliğin güzeşte haftaki genel kurulunda yaptığı konuşmada örgen bankalar ortada mevduatın yüzdelik 92’sinin krediye gittiğini belirterek itimat mevduat oranının TL için yüzde 128, yabancı para üzere birlikte yüzdelik 64 olduğunu belirtmişti.

Yüreklilik yatırım oranında düşüşün sürmesi bekleniyor

Bankacılık sektörü kaynakları bu düşüşte arz cesim etkinin bu yıla sektörün karında ıstampa vuran enfl asyona endeksli tahvilat olduğuna dikkat çekti. Bankacılık sektörünün nisanda net eş geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 707,8 artarak 34,9 milyar TL oldu. Analizlerde bankaların sıkı içi fonlama maliyeti ile kredilerin faiz oranları arasındaki farkın artması ve enfl asyona endeksli tahvillerin büyümesinin sektörün karını yükselttiği belirtildi. BDDK verilerine bakarak güzeşte yıl nisana göre bankaların söylenegelmiş kıymetler toplamı yüzdelik 59,76 artarken güzeşte sene sonuna bakarak 4 aylık artış dahi yüzde 18,5 oldu. Bu uzanım bankaların cesaret ita ihtiyacının dahi azalmasına neden oldu.

Tıpkı sair sebep ise bankacılık kaynaklarına göre maliyetlerin ve faziletli enfl asyonun hem şirketlerin hem bile bireylerin ödeme gücünü huysuz etkilemesi. Bankaların daha çok itimat verirken şiddetli temkinli davrandığına ilgi çekici bankacılık kaynakları bunun de cesaret tevdiat rasyosundaki düşüşte cafcaf oynadığına işaret etti.

Bankacılık kaynakları bu durumun bir süre henüz bitmeme etmesini ve güven tevdiat oranında düşüşün dahi sürmesini öngörüyor.

Bankaların TÜFE endeksliden sabit getiriliye yönlendirme adımı

Bankaların ellerinde bulundurdukları TÜFE endeksli tahvillerin artması elden kredi yatırım rasyosunu etkilemiyor. Enfl asyonun artacağı beklentisi ve buna bakarak repo beklentisinin artması Kaynak’nin de maliyetlerini yükseltiyor. İşte geçkin Forma Bankası yeni aynı aşama atarak tahvillerde bankaların sabit getiriliye yönlendirmeyi hedefl edi. Şekil Bankası (TCMB) TÜFE’ye endeksli kıymetlerin tenzilat oranının yüzde 15’ten yüzdelik 30’a çıkarılacağını belirtti. Ağır bağlam gören TÜFE endeksli tahvillerin tenzilat oranı iki kata eski oldu. Aranjman 24 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek. Bunun yanında Tarz Bankası cümle swap işlemleri amacıyla geçerli güvence blokajının minimum yüzdelik 45’inin DİBS sepetinden oluşmasına değişmeyen verdi ki geçmiş oranı yüzde 30 seviyesindeydi. Antrparantez bankalararası mülk piyasasında DİBS garanti bulundurma koşulunu yüzde 45 kendisine belirlenmesine değişmeyen verildi. Hazine’nin yurtiçinde kızıl ve YP cinsi muteber iskonto oranları uygulanarak elden garanti olarak kabulü de kararda kayran aldı. TCMB bankalara gönderdiği yazıda adımların “güvence havuzunda TL varlıkları destekleyici düzenlemeler kapsamında, APİ fonlamasında DİBS teminat kullanımını tasarruf etmek” için atıldığı belirtildi.

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

İhracat reeskont kredilerinin rezervlere katkısı 10 bilyon doları aştı

 

Bankacılıkta mecmu krediler arttı

 

Share: