Yusufeli’nin yıpranmamış yerleşim namına muhaceret süreci başlıyor

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli ilçesindeki yeni yerleşim yerinin zaman itibariyle koskocaman ölçüde yaşanmaya amade hale gelmiş göründüğünü bildirdi.

Vali Doruk, beraberindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Arslan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve ayrıksı ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi nedeniyle akarsu altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yıpranmamış iskân durumunda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin peşi sıra basına tutkun gerçekleştirilen derinti sonrası gazetecilere açıklamada mevcut Vali Doruk, eksiklikleri yerinde belirleme ederek, bundan sonra yapılacak işlerle ilişkin tıpkı takvim belirlediklerini söyledi.

Doruk, bugün itibariyle bakir yerleşme yerinin koskocaman ölçüde yaşanmaya hazır ayla mevrut göründüğünü belirterek, “Daha Çok hele amme kurumlarımızın yıpranmamış yerde hizmetlerini vermeye yönelik eksikleri kalmadı. Yarından itibaren ilçemizdeki amme alım ve kuruluşlarını bakir yerleşim adına taşıyoruz. Pazartesiden itibaren imdi hizmetlerini yıpranmamış yerleşme yerinden vermeye başlayacaklar.” diye niteleyerek konuştu.

“Arzumuz vatandaşımızı kış olmadan kullanılmamış yerleşme namına dayanmak”

Alelhusus üçüncü ve birinci bölgeden temizlemek için önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşların taşınmasına müteveccih da çalışmaları planladıklarını anlatan Zirve, şöyle devam etti:

“Bu bölgelerimizde eksiklerimiz kalmadı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz, kaza merkezinde halihazırda tıpkı eş güdüm noktamız olacak. Orada vatandaşımız kafasına takılan konularda bilgilendirilecek. İnşallah problemsiz bire bir şekilde, hızlıca kışa kalmadan kullanılmamış yerimizde yaşamaya başlamış olacağız.”

Zirve, bakir ilçe yerindeki çalışmaların taşınma sonrasında birlikte bitmeme edeceğini aktararak, “Ekipler sürekli vatandaşımızın hizmetinde olacak. Strateji edeceğiz, değme konuda ihtiyaçlarını karşılayacağız. Arzumuz vatandaşımızı şita olmadan havalar soğumadan yıpranmamış iskân adına tasrif etmek.” dedi.

“Daha Çok burası aynı yapı yeri alanı değil, yaşanabilir bir mahalle”

Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Genel Müdürü Banu Arslan üstelik çalışmaları tıpkısı takvime bağladıklarını tabir etti.

Çalışmaları dakika dakika strateji ettiklerini da dile getiren Arslan, gerekli değme cins desteği sağladıklarını vurguladı.

Üçüncü ve birinci bölgenin taşınabilir durumda olduğuna dikkati çekici Arslan, “Tek sıkıntımız bulunmayan. Mukteza cemi tedbirleri aldık, almaya de devam ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla türap olma oranını de en bağan seviyeye indireceğiz. Bundan Sonra bura benzeri şantiye alanı değil, yaşanabilir bir mahalle.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan ayrıca, vatandaşların evlerini tasdik aldıklarında aile içerisinde belirledikleri eksikleri TOKİ başkanlığının ekiplerine bildirmesi halinde sorunların müstacelen çözüleceğini da sözlerine ekledi.

Öte yandan basına sadık gerçekleştirilen toplantıya, DÜRÜST Tümen Artvin Milletvekili Erkan Ertunç Teber, DSİ 26. Havza Müdürü Şevket Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Kaptan,Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Ömer Dereci, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek ve farklı ilgililer birlikte katıldı.Share: