Zelenski: Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın sunma şişman suçlarından biri

Ukrayna Izzet Başkanı Volodimir Zelenski Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en büyük suçlarından biri’ olduğunu belirterek, “Rusların Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali topraklarından ağız ağıza çekilmesi ve Ukrayna’nın santral çevresindeki uzanım üzerindeki tamam kontrolünün yeniden sağlanması, tamlık Avrupa üzere nükleer güvenliğin baştan sağlanmasını garanti edecektir” dedi.

Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenski, geceleyin saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta planlı hediye konferansında Ukrayna amacıyla 1,5 milyar euroluk yardım toplandığını belirterek, “Kopenhag’daki bağış konferansına katıldım. Bunlar Ukrayna’nın ortağı 26 mutluluk. Ramstein Gelgel Üssü’ndeki toplantıların devamı olarak bambaşka bir form oluşturdular. Bu şekil, silahlar, mühimmat, askeri terbiye, mayın ayıklama, kurtarılmış bölgelerin iyileştirilmesi dahil oluşmak için ayrıntılı vadeli destekle ait. Konferansın evvel sonuçlarını şimdiden aldık. Toplantının açılışının hemen ardından Danimarka, Ukrayna’ya 110 milyon euro tutarında bakir bire bir bindi paketi açıkladı. Umumi kendisine, konferansta elden aynı günde, hele dirimsel cephane üretimi amacıyla harcanacak olan 1,5 bilyon euro toplandı” şeklinde konuştu.

“RUSYA’NIN SANTRALDEN TAMAMEN ÇEKİLMESİ AVRUPA’DA ÇEKIRDEKSEL GÜVENLİĞİ YENİDEN SAĞLAYACAKTIR”

Ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski, Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ne bile değindi. Santralci çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en büyük suçlarından biri’ olduğunu belirten Zelenski, yapı topraklarında Rusya’nın ayrıksı ayrımsız bombardımanının kaydedildiğini belirtti. Zelenski, “Hiç kimesne ayrımsız çekirdeksel santrali bu büyüklüğünde kilitsiz küreksiz tıpkısı şekilde birlik dünyayı yıldırma girmek ve bazen koşullar ileri sürmek için kullanmamıştır. Banko dünyadaki hep, işgalcileri Zaporizhzhia çekirdeksel santralinin topraklarından kovmak amacıyla derhal tepki vermelidir. Bu elden Ukrayna’nın bir ihtiyacı değil, global çıkarla ilgilidir. Bunu, Konfedere Milel (BM) Güvenlik Konseyi’nden devletler arasındaki temaslara kadar temas düzeyde vurguluyoruz. Elden Rusların Zaporizhzhia Nükleer Santrali topraklarından tamamen çekilmesi ve Ukrayna’nın santralci çevresindeki genişlik üzerindeki mecmu kontrolünün yeniden sağlanması, tamam Avrupa amacıyla nükleer güvenliğin yeniden sağlanmasını güvence edecektir” dedi.

Share: