Akşener, CHP’nin “başörtüsü” girişimini değerlendirdi: Kapanan yaralarla değil, kanayan yaralarla uğraşalım

İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüne kanuni garanti getirilmesi teklifi üzerine, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasal aranjman çağrısı yapmasıyla başlayan tartışmayı değerlendirdi.

“TÜRKİYE’NİN HADDINDEN FAZLA FAZLA KANAYAN YARASI VAR”

Sözcü gazetesine konuşan Akşener, “Bulutlu yaraların üstünde konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim” ifadesini kullandı. Türkiye’dahi çokça aşkin kanayan şiddetli bulunduğuna özen çekici Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü; “Derin zaruret içindeki evleri geziyorum. Tıpkısı kapağı yamuk buzdolabını açtığımda içre hiçbir ayrıksı gıdanın düzlük almadığı, mercimek çorbaları görüyorum. Yağ dahi yok. 3.5 yaşında kucağınıza aldığınızda kemikleri sayılan kız ya da ayvaz çocukları görüyorum. Nem zımnında astım ergin torunlar görüyorum. 15’inden bilahare dahi obez ergin kız ve ayvaz kollar görüyorum.”

“BAŞÖRTÜSÜNE DAİR GEÇMİŞTE YAŞANANLAR YANLIŞTI”

“Benzeri kadının başını örterek ya bile açarak gezmesi kayırıcı hakkıdır” diyen Akşener, bununla ilişik bire bir problemleri bulunmadığını vurguladı. Akşener, “Başörtüsüne dair eskiden yaşananlar yanlıştı. O yanlışlığı de bağıra bağıra rapor edenlerden birisiyim. Amma o konunun bundan sonra sıkıntı olmaması, gündemimizden çıkması söz konusu. Ayrıca başörtüsüyle Meclis’e girecek olan avrat milletvekilleriyle ait görüşmeyi Sayın Cemil Çiçek’in isteğiyle ben yönettim. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkandı. Kendisiyle bile konuşarak hiçbir probleme, incitmeye amil vermeden yönettik ve o gelişim dahi bitti. Asıl öge adına tabii hakkın hukukun yanındayız. Biz gıdaya ulaşım kadar kanayan yaraları bahsetmek durumundayız.”

“GIDA TAŞIYAN ARAÇLARIN GEÇİŞ ÜCRETİNİ 1 YILLIĞINA SIFIRLAYIN”

Türkiye’nin ivedi hal muntazır sorunları bulunduğuna özen calip Akşener şu önerilerde bulundu; “Gittiğim her yerde görüyorum kim, vatandaşımız alelhusus gıda enflasyonu altında eziliyor. Ivedi adımlar atılabilecekse, bu konuda atılmalı. Azık fiyatları, Ekincilik Cesaret Kooperatifinin market raflarından düşürülmez. Kadın bire bir hamle atın, gıdadaki maliyetleri nakliyeden başlayarak indirin. Bakın, sebze meyveden ete, bakliyattan paket ürünlere, Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra kamyoncu esnafımız, taşımalık firmaları nakil yapıyor. Birden alelacele bütünü dahi ücretli otoban kullanıyor. Alelhusus İstanbul üzere tıpkısı metropolde, yani 16 milyon vatandaşımızın gıdasını taşıyan anaçlara, yeni otoyol ve eskimemiş güreşçi köprüsü mecburi. Bu neye faktör oluyor, 150 km. çok defa yaptıkları amacıyla yakıt masrafı katlanıyor. Bunun birlikte efdal intikal ücretleri ödeniyor. Taşımacı bu yükü öz ücretine, toptancıdan perakendeciye kadar esnaf da fiyatlara yansıtıyor. Buradan davet yapıyorum; kadın, kapanan yaralarla değil kanayan yaralarla uğraşın bu maliyeti düşürün, besin fiyatları üstelik düşsün. Devlete ilgilendiren otoyollarda yetki iktidarda. Besin haiz mecmu araçların geçiş ücretini 1 yıllığına sıfırlayın. Gıda haiz araçlar, tıpkı yıl boyunca ücretli otoyol ve köprüleri ücretsiz kullansın. Güvenli olun, nakliye maliyetlerindeki düşüş, besin fiyatlarına dahi bati şekilde yansır.”

“24 MİLYAR TL TÜRK TELEKOM ÜZERİNDEN HARİRİLERİN CEBİNE ÖDENDİ”

Geçtiğimiz mart ayında çiftinin basılmış atamadığını kaydeden “Buna denk 76 milyar TL kırat korumalı mevduata ödendi. Ankara’daki Ankapark’a 14 milyar liralık ödendi. 24 milyar TL da Türk Telekom üzerinden Haririlerin cebine ödendi. Bu servet ile gübreyi tıpkısı defalığına ücretsiz verebilirdik. Gençlerin KYK borçlarının bütünüyle silebilirdik. Ve tıpkısı sene süresince sabahleyin ve nısfınnehar yemeklerini şevket okullarında okuyan ortaöğretim son sınıfa kadar olan öğrencilerimize bunu ücretsiz verebilirdik. Buradan yürümenin Türkiye’ye büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. İnsanların haklarına yönelik saygımız tükenmez. O bireysel hakların birlikte, yöresinde arkasındayız.”

Share: