Atila Sertel: 500 Bin Kişinin Yaşadığı Bölgede Anjiyografi Merkezi Namevcut. Hastalar ya Hastanelerde Vefat Ediyor evet da Ambulansta Duygusal Veriyor

CHP İzmir Saylav Atila Sertel, 500 binden aşkın kişinin yaşadığı İzmir’in 6 ilçesindeki hastanelerin hiçbirinde anjiyografi merkezi olmadığını öne sürdü. Sertel, “Kalp Aksesi geçiren hastalar, ilçelerinde anjiyografi merkezi olmadığı için ya hastanede son ediyor evet üstelik İzmir merkezdeki hastanelere giderken yolda, ambulansta birey veriyor” dedi.

Atila Sertel, İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Tire ve Torbalı ilçelerindeki hastanelerde anjiyografi merkezi olmadığı iddialarıyla ilişik Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi.

Sertel, konuya ilgili zaman yaptığı bağlanmış açıklamada AKP iktidarının sağlık politikasını eleştirdi ve şunları kaydetti:

“AKP iktidarı, İzmir’e üvey çocuk muamelesi yapmaya bitmeme ediyor. İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Selçuk, Tire ve Torbalı ilçelerinde 500 binden fazla vatandaşımız yaşıyor. Bu ilçelerde 75 ila 300 akak kapasitesine eş çap hastaneleri var. Ödemiş ve Torbalı azamet hastaneleri yapılalı çokça olmadı. Şifahane yapıldı yapılmasına ancak bu hastanelerin hiçbirinde anjiyografi merkezi oluşturulmadı. Kalp Krizi zımnında azamet hastanelerine acil getirilen hastaların çokları bu nedenle birey veriyor. Cesamet hastanesinde anjiyografi merkezi olmadığı üzere orada engelleme edilemiyor. Dakikaların bile yüce olduğu kalp krizi vakalarında, anjiyo tahsis etmek için hastalar, 1-2 saat uzaklıktaki İzmir merkezdeki hastanelere yönlendiriliyor. ve maalesef bu hastaların tıpkı kısmı bile yolda yaşamını yitiriyor. Kalp Krizi geçiren hastalar, ilçelerinde anjiyo merkezi olmadığı amacıyla ya hastanede mevt ediyor ya de İzmir merkezdeki hastanelere giderken yolda, ambulansta can veriyor. Bunun adı, ‘sağlıkta devrim’ değil bitim sağlıkta hüsrandır.”

NAZIR KOCA’YU ŞU SORULARI SORDU

Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’evet çağrı yaparak hastanelere anjiyo merkezi kurulmasını talip Sertel, önergesinde şu soruları yöneltti:

“İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk ve Torbalı ilçelerindeki azamet hastanelerinde anjiyografi merkezinin bulunmamasının nedeni nedir?

Bahse bahis bu ilçelere yahut bu ilçelerden bazılarına anjiyo merkezi kurulması yönünde bire bir çalışmanız var mıdır?

İzmir’in Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Selçuk ve Torbalı ilçelerinde son 3 yılda ambulansta, İzmir’e nakledilirken yahut hastanede kalp krizi nedeniyle ahiret yolculuğu eden kişi sayısı kaçtır?

Keyif Bakanlığı namına bu bölgedeki anjiyografi merkezi talebine olumlu yanıt mı vereceksiniz, yoksa vatandaşlarımızın ölümüne göz yummaya bitmeme mı edeceksiniz?”

Share: