Babalarının izinden giden üç itfaiye eri alevlere müdahale ediyor

Konya’dahi babalarının mesleğine özenerek itfaiyeciliğe etap atan üç emek arkadaşı, alevlerle karşı kimi vakit canlarını dahi tehlikeye atarak fedakarca görevlerini yapıyor.

Çocukluklarında bazı bazı babalarının çalıştığı itfaiye aracı istasyonlarında fasıla geçiren Ramazan Furkan Karagöz (26), Mehmet Mürtefi Dikici (35) ve Yunus Emre Dönüş (25), babalarının izinden her an “alaz savaşçısı” olmaya karar verdi.

Mesleğe kadem attıktan bilahare babalarıyla da görev ika heyecanı aktif itfaiye erleri, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığı bünyesinde ara sıra canlarını birlikte tehlikeye atarak alevlere cebin mücadelede düz alıyor.

Çocukluğu birlikte itfaiye aracı istasyonunda geçti

Bingöl Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü mezunu Karagöz, AA muhabirine, iki yıldır itfaiye aracı eri adına görev yaptığını söyledi.

İtfaiyeci olmasında arz nazik etkenin babası olduğunu tabir fail Karagöz, “Babam Uğur Karagöz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığında itfaiyeci. Baba mesleği diyebilirim. Babam itfaiyeci olduğu amacıyla az daha 20 yıldır itfaiyedeyim. Orada büyüdüm, orada yatıp kalktım.” dedi.

Karagöz, okuldan çıkışlı olunca İstanbul’de staj yaptığını, bu süreçte babasıyla da göreve gittiğini dile getirdi.

En ufak aynı canlının bile yardımına koşmayı namına yer edindiğini nâkil Karagöz, “Ne büyüklüğünde cet mesleği üstelik olsa ego içimizdeki rahim duygusundan yola çıkarak bu mesleği seçtim. Yunus Emre ile ayrımsız evi paylaşıyoruz. Bu Arada atandık ve tıpkı vardiyada çalışıyoruz. Çekicilik donör.” ifadesini kullandı.

“Oğlumun üstelik yangıncı olmasını istiyorum”

İtfaiye erlerinden Mehmet Yüce Maraba ise 10 yıldır mesleğini bayıla bayıla yaptığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından mütekait babası Halil İbrahim Çiftçi’nin hayata göz açısını değiştirdiğini belirten Dikici, şunları kaydetti:

“Tahminî 5 yıl babamla etkin şekilde çalıştım. Beraber gittiğimiz yangınlar oldu. Dünyaya bire bir henüz gelsem tekrar yangıncı olurum. İtfaiyecilik, korkusu olmayan, adrenalin tutkunlarının gözü kapalı seçebileceği tıpkı çığır. Annem yangıncı olmamı istemedi amma ben babamdan gördüğüm amacıyla mesleği çok sevdim. İki yaşında bire bir oğlum var, onun de itfaiyeci olmasını istiyorum. Dededen toruna aynı mesleği yapalım istiyorum.”

Hayalini kurduğu mesleği yapıyor

Kocaeli Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü mezunu Yunus Emre Çağ ise iki yıldır itfaiye aracı eri yerine fariza yaptığını, babası Fehamet Periyot’ün birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığından emekli olduğunu dile getirdi.

Küçükken ağababa mesleğine bilcümle özendiğini anlatan Ahit, “Babamın çalıştığı itfaiye istasyonuna arada sırada giderdim. Bu kul aynı demet uyandırdı. Tıpkı çevrim komşumuzun evine sebep düşmüş ve babam oraya göreve gelmişti. O zaman yangıncı olma heyecanı yaşamaya, hayalini kurmaya başlamıştım. Ben üstelik staj yaptığım dönemde babamla say imkanı buldum, haddinden fazla heyecanlıydı.” diye konuştu.

Share: