Başkan Soyer, Dağ Gemisinin Köylü Gönderilme Hikayesini Anlattı: “Halkın Gücünün ve Elçi Demokrasinin Uğrunda Hiçbir Gücün Duramayacağını İspat…

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Aliağa’üstelik dökmek için Türkiye’ye doğru ilerlerlerken hoşgörüsüz kesilmek zorunda mütezayit asbestli savaş gemisi Nae Sao Paulo’ya alın yürüttükleri savaşım hakkında Avrupa Konseyi Milletvekili Meclisi üyelerine bilgelik verdi. Soyer, “Halkın gücünün ve katılımcı demokrasinin uğrunda hiçbir gücün duramayacağını tanıt ettik” dedi.

Tunç Soyer, İzmirliler, patika odaları, sivil topluluk kurumları ve kasaba örgütlerinin üyeleriyle gelişigüzel verdikleri mücadelenin peşi sıra Nae Sao Paulo’nun Aliağa’evet gelmesinin engellenmesi sürecini Avrupa Konseyi Mebus Meclisi (AKPM) üyelerine anlattı. Bergama Vapuru’nda planlı bilgilendirme toplantısı kapsamındaki panele ise TMMOB İzmir İl Eş Güdüm Yerleşmiş Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, İzmir Tabip Odası Faziletli Oturmuş Üyesi Fahri Oylumlu Ayhan dil cambazı olarak katıldı. AKPM Toplumsal İşler Keyif ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkanı ve CHP Umumi Sekreteri Selin Sayek Şampiyon üstelik verdikleri mücadeleden yağlık şehir savunucularını kutladı.

“DİRENİŞİMİZ DÜNYAYA KAT SAYI OLDU”

Ağılı geminin köylü gönderilmesinin cesim aynı muvaffakiyet olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, şöyle konuştu:

“Alay Malay başardığımız bu savaş Türkiye’de tektir. Bu direnişimiz, bir nice başlıkta dünyaya ve Türkiye’ye ilham olmuştur. İlk olarak işçilerimiz kazandı. Mücadelemiz sayesinde bu geminin sökümünden doğrudan etkilenecek ve sağlığı tehlikeye düşecek sefine söküm işçilerinin haklarını korumuş olduk. İkinci yerine doğamız kazandı, denk ayrımsız doğa direnişi oldu. Akdeniz’e girecek tonlarca güç atığın kıtalararası taşınmasını engelledik. Doğanın haklarını kollamak amacıyla tarihe sabık tıpkı mücadele sergiledik. ve son namına tesanüt kazandı. Merkezi yönetimlerin baskılarının yaşamın her alanında hissedildiği bu tahakküm dönemde, yerelden evrensele uzanan denk bir dayanışma sergiledik. Tıpkısı yerel yönetim yerine, Aliağalılar, İzmirliler, patika örgütleri, sendikalar ve sivil cemiyet ile tamlık uyum ortamında hareket ettik. Halkın gücünün ve katılımcı demokrasinin uğrunda tek ancak duramayacağını tanıtlama ettik.”

AKDEMİR: TÜRKİYE’NİN KİRLENMESİ AVRUPA’NIN KİRLENMESİDİR

Türkiye’deki sökümlerin acun standartlarında olması gerektiğini belirten TMMOB İzmir İl Eş Güdüm Oturmuş Sekreteri Aykut Akdemir, “Bu mezbele, kelebek etkisi yaratacak. Aliağa’yı kirlettiğimizde Avrupa saf kalmıyor evet birlikte dünyanın değişik toprakları bozulmamış kalmıyor. Denize bıraktığımız değme tür aheste atılmış, dünyanın hep okyanuslarında dolaşarak dünyanın tümünün kirlenmesine neden oluyor. Aliağa’daki mücadelemiz, takkadak Aliağa’yı korumak üstüne değil. Türkiye’nin kirlenmesi, Avrupa’nın kirlenmesidir, bilcümle dünyanın kirlenmesidir” dedi.

YÜCEL: GELDİĞİMİZ DIDEBAN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise duruşma süreçlerinin Türkiye’de mıhlı işlemediğini belirterek şunları söyledi:

“İzmir’üstelik ortaya çıkan nazik mücadeleyi ayırmak üzere alınmış bir karar ihtimal da. Biz vazgeçmemeyi öğrendik. Biz, gelişigüzel uğraş etmenin tadını gördük, mücadele edersek kazanabileceğimizin farkındayız. Bugünden yarına neyi mübadele etmek isterlerse, eksantrik yöntemlerle o acı kütlesini İzmir’e getirmeye kalkarlarsa bir gücü, aynı kararlılığı karşılarında bulacaklarını sistem biliyor. Geldiğimiz bekçi, aynı muvaffakiyet öyküsü. Savaş bitmeme ediyor. İzmir’deki eş bütün Türkiye’ye yayılacaktır.”

AYHAN: BU MÜCADELE HEPİMİZE İYİ GELDİ

2010’dan ahir asbest sorunlarının 2030 yılında toplumların karşısına çıkabileceğini söyleyen İzmir Doktor Odası Faziletli Oturmuş Üyesi Gönüllü Heybetli Ayhan de “Bu, bize ciddi tıpkı ati oluşturuyor. Muvaffakiyetli aynı mücadele yaptık, bu mücadele hepimize mebzul geldi. Bahtiyar olduk, kendimize güvendik. Benzeri arada olmaktan ağırbaşlı aldık amma 2030 yılında hedeflenen afiyet politikasına erişebilecek miyiz, kuşkuluyuz” diye niteleyerek konuştu.

BÖKE: YERLI OTORİTERLER ÇOK ÖNEMLİ

AKPM Sosyal İşler Afiyet ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkanı ve CHP Umumi Sekreteri, İzmir Mebus Selin Sayek Şampiyon ise “Burada hayatiyetli 4,5 milyon kayırıcı var. Toksik gemiler, sağlıksız ortamlar gerçekleştirmek için gelmesinler. İnsanlara ölüm getirmesinler. Bunun altında iktisat var ama bu, sürdürülebilir ve dimdik olmalı. Yerli otoriterler bu anlamda çok makro bir vadi tutuyor. Buradayız, yerel güçleri kutlamalıyız. Toksit geminin gelmemesini sağladılar. Yarın da gelmemesini çıkarmak amacıyla bunu yapmalıyız. Bu bizim üzere benzeri vesile” dedi ve parlamenterler adına desteklerinin bitmeme edeceğini tabir etti.Share: