Bire Bir yılda iki bacağını da kaybetti

Benzeri yılda iki bacağını de kaybetti

Doğuştun cüce olan özürlü vatandaşın yeniden yürüyebilmek üzere takma bacağa ihtiyacı var

Özlük kurduğu, eşi ve kızının bile fon aldığı tiyatroda kendisini gibi engellilerin tayf almasını sağlayan Ercan Kubaş

“Çocuklarımın elinden tutabilmem amacıyla protez bacağa ihtiyacım var”

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’da doğuştan cüce olun ve mızrap erimesi hastalığı ile mücadele eden Ercan Kubaş’ın bundan 1 sene evvel sol bacağı, deminden da salim bacağı kesilerek tamamen tekerlekli sandalyeye mahküm oldu. Kendi kurduğu tiyatroda kendisini kabil engellilerin hayal almasını sağlayıcı Kubaş, şimdi yine sahnelere dönebilmek üzere zaruri takma bacağın parasını biriktirmeye çalışıyor.

Doğuştan cüce namına dünyaya gelen ve çocukluğundan buyana mızrap erimesi hastalığı ile bile uğraş fail Ercan Kubaş, eşi ve 2 çocuğu ile gelişigüzel kurdukları hanek tiyatrosunda mutlu sevinçli yaşarken, mızrap erimesi dolayısıyla 1 sene önceki sol bacağı diz kapağının altından andırmak zorunda kaldı. Arkalama severlerin desteği ile aldığı takma ayak ile tekrar sahnelere dönen ve hayatını bitmeme ettiren Kubaş’ın geçtiğimiz ayda esen bacağı dizinden çalmak zorunda kaldı. Demin ağız ağıza tekerli sandalyeye mahkum olarak yaşamaya başlayan Kubaş, 110 bin liralık takma bacağın 65 bin lirasını bulup bacağına kavuşması için müzaheret severlerden yeniden destek bekliyor.

Doğuştan cücelik ve kemik erimesi ile savaş ediyor

Doğuştan cücelik ve mızrap erimesi hastalığının olduğunu tamlayan Kubaş, “Sol bacağımı kurtara sanmak amacıyla 5 yıl hastaneleri gezdim, ama olmadı. Geçen sene haziran ayında ampute ameliyatı yerine sol bacağımı, 1 yıl sonrada 45 aktarılma önceki tekrar ampute ameliyatı yerine sağlıklı ayağım kesildi. Henüz ilk yürüyebiliyordum, gine engelliydim ama şu anki olduğum tekerlekli sandalyede bayağı rehavet çekiyorum. Zira kaldırımlar, rampalar bizlere göre değil” diye niteleyerek konuştu.

“Çocuklarımın elinden tutabilmem amacıyla protez bacağa ihtiyacım var”

2007’den buyana tiyatroyla uğraştığını ve öz tekellüm tiyatrosunu kurduğunu tamlayan Kubaş, “Engeliler okulundan ayrıldıktan bilahare aynı ağabeyimin eliyle tiyatroya girdim. 2009 yılına büyüklüğünde tiyatroda oynadım. Engelliler adıyla tiyatrolar yapıyorlardı. Ben birlikte bunlardan peyda olmak üzere 6 kamer gibi bire bir terbiye aldım. 6 maaş eğitimin böylecene özlük tiyatromu kurdum. 2011 yılından bu yana de Ercan Kubaş Konuşma Tiyatrosuyla beraber eşim, ben, kızım üstelik oynuyor ve adlı aktörlerle beraber tiyatrolarda yaşamımı devam ettirmeye çalışıyorum. Sabık seneki sol ayağımın protezini kızıl büyüklerimin sebebiyle almıştım. Şuanda üstelik sağ ayağımı alabilmem amacıyla 65 bin lira ayrımsız para açığım kaldı, altın büyüklerimden destek bekliyorum. Bütün protez bacağım maliyeti 110 bin liralık. Ayağa kalkabilmem, çocuklarımın elinden tutabilmem üzere, tiyatro hayatına sahnelere yine dönebilmem üzere 110 bin lira proteze ihtiyacım var” diye konuştu.Share: