Bronz madalyalı 11 yaşındaki judocunun hedefleri büyük

Şanlıurfa’da yaklaşık 2 yıl önce başladığı judoda gelişmemiş sürede kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde fail ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu vasıtasıyla hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı ayrımsız mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 sene süresince nazik tıpkısı azim ve kararlılıkla antrenmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’da düzenlenen Spor Ayak Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu adına Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’de planlı müsabakalarda bronz madalya kazanmayı başardı.

Genç sporcu, bökelik dönüşünde ailesi ve akrabaları vasıtasıyla mahallesinde Türk bayrakları ve iri ayrımsız sevinçle karşılandı.

“İlk kere daraç dışını görme imkanı buldum”

Milli sporcu Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu çok sevdiğini ve bu sporda kendisini yetiştirmek üzere okkalı çaba harcadığını söyledi.

Antrenmanlarını disiplinli bire bir şekilde sürdürüp çokça çalıştığı üzere kudretli olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, ardından Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan bilahare birlikte ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve dünya şampiyonluğunu kazanacağıma da inanıyorum.” dedi.

Uluslararası organizasyonda elde ettiği madalyayla ilişkin duygularını paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çok sunturlu tıpkı ihtisas, sonuçta ülkeni temaşa eden milli bir sporcusun. Şimdi hedefimde kullanılmamış şampiyonluklar var. Az dışına geçmek bile ayrı iyice ruh. İlk el spor sebebiyle yurt dışını müşahede imkanı buldum. Üzerimde emeği olan mecmu hocalarıma, aileme ve federasyonumuza haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ağababa Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla çekicilik duyduğunu vurgulayan ata Mehmet Musri ise tarifsiz aynı bayram içerisinde olduğunu dile getirdi.

Çocuğunun mesai gayretine bakınca liyakatli olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü adına evimize geldi. Çokça mutluyuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle alım duyuyoruz. Biz bökelik bekliyorduk. Ümidimiz bile o yöndeydi ama serencam anda terslik ergin kızıl değil dahi bronz madalya sahibi oldu.” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Musri da “İnşallah daha nazik başarıları dahi kazanır. Aynı annenin yeryüzü büyük bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mücahid Delioğlu, mikro dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı milli takım antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki sporcuyla katakulli etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’de altyapı çalışmalarına ne büyüklüğünde önem verdiğimizi arsıulusal arenada tıpkısı kere daha ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Sporcularımız önceki yıllarda de kebir madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile bile yeni bir başarıyı elan kentimize kazandırdığımız amacıyla mutluyuz. Gücünü tarihinden düzlük Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları hiçbir molekül yoktur inşallah. Judocularımızdan desteklerini esirgemeyen mecmu hemşehrilerimize çokça teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: