Çağrı merkezleri üzerinden yurt dışında arayarak dolandırdığı öne sürülen şüpheliler adliyede

Kurdukları davet merkezleri vasıtasıyla Almanya ve İsviçre’birlikte hayatiyetli yaşlıları dolandırdıkları iddiasıyla İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan 31 şüpheliden 30’u adliyeye gönderme edildi.

İzmir Asayiş Yazıhane Müdürlüğü Ayyarlık Sektör Amirliği ekiplerince 9 ilde düzenlenen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 31 şüphelinin emniyetteki işlemi tamamlandı.

Şüphelilerden biri, savcılık kararıyla başıboş bırakılırken, 30’u İzmir Adliyesine gönderildi. Firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, anne şalter seviyesinde Almanca alim Türk vatandaşlarından oluşan kanalizasyon üyelerinin, İzmir ve Görgülü’dahi kurulan çağrı merkezleri aracılığıyla ulaştıkları Almanya ve İsviçre’bile dinamik yaşlıları dolandırdığı iddiasıyla başlatılan anket kapsamında 33 ibret üzerine kontrol kararı vermişti.

Şüphelilerden 31’i, 25 Ekim’bile İzmir, Görgülü, Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’bile belirlenen adreslere düzenlenen senkronik operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, sivri saatler ve 1 milyon liralık değerinde döviz ve Türk lirası ile kripto mülk madenciliğinde bile kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirilmişti.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan hudut dışı edilmiş ya bile bu ülkelerden değişmez dönüş yapmış kişilerin oluşturduğu belirtilen kanalizasyon üyelerinin, 26 ayyarlık eyleminden 88 milyon teklik haksız kazanç elde ettiği saptanmış, zanlıların 310 milyon 387 bin teklik değerindeki mal varlıklarına de tedarik konulmuştu.

Share: