CHP’li Ağbaba’dan avarelik verilerine ilişkin izah Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ege Ağbaba, “İŞKUR verilerine bakarak bu yılın 8 ayında, sülale-ağustos arası geçen dönemde işten atıldığı üzere işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 birey oldu.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, mukayyet açıklamasında, kuvvet temsilcilerinin “Türkiye’de avarelik olmadığını” söylemelerine rağmen, 8 mahiye dönemde averaj rastgele kamer 138 bin 243, seçme dolaşma ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, işsizlik ödeneği alanların sayısının ise azaldığını iddia fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR verilerine bakarak bu yılın 8 ayında, ocak-ağustos arası güzeşte dönemde işten atıldığı amacıyla aylaklık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 yaşama oldu. Ev-ağustos ayları ortada 1 milyon 105 bin 947 yaşama işten atıldığı üzere aylaklık ödeneğine müracaat yaparken başvuru yapanlardan hemen 538 bin 798 kişi ivaz almaya doğruluk kazandı. Bu durumda işten atılanların az daha yarısı bedel almaya doğruluk kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan aylaklık ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında geçmiş aya göre 5 bin 797 hayat azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de işsizlik sigorta fonu işsizlerden haddinden fazla işverenlere ve taraftar sermayeye gerçek olarak aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda bizzat kudret eliyle kişi kaderlerine ayrılma ediliyor.”

Share: