Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, diplomatlık muhabirlerinin sorularını yanıtladı: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Acımasız katıksız gazının Yunanistan üzerinden dünyaya ulaştırılmasına yönelik haberlere ait, “Tipik Yunanistan iki yüzlülüğü. Bir taraftan Türkiye yaptırımlara katılmıyor diye niteleyerek seçkin toplantıda Türkiye’yi şikayet ediyor gayrı taraftan de bu yaptırımların devre dışı edilmesine aracı oluyor.” dedi.

Çavuşoğlu, diplomasi muhabirleriyle Dışişleri Bakanlığı’nda tıpkısı araya geldi, soruları yanıtladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığınca desteklenen benzeri genel ağ sitesindeki Türk bankaları ve hisse senedi insanlarına yaptırım çağrısına ilgilendiren bire bir istifham üzerine Çavuşoğlu, medyada sadece Türk firmalarına müteveccih kabil bire bir alacak yaratıldığını ancak ilgilendiren listede KUL, Avrupa Birliği üyesi ülkeler dahil birçok ülkenin şirketlerinin bulunduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu “Çabucak Türk firmalarına yönelik değil. ÇAKER ve SUTAŞ ülkeleri kadar Rusya ile bağlantılı ve hareket yapan mütehammil çok ülkenin şirketlerini dahi buna eklemişler. Bu listede 18 binden çok dirilik ve müşareket düz alıyor. Bizi ilgilendiren kendi firmalarımız. Hem Kiev hem de Ankara’de girişimlerde bulunduk. İzahat istedik. Üstünde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Yerleşmiş marjında Washington yönetimiyle tıpkı mülakat olup olmayacağı sorusuna ise “Şu anda planlanmış ayrımsız mülakat bulunmayan. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Değişik toplantılarda benzeri araya geleceğiz, ortak toplantılarımız var amma ister Sayın Cumhurbaşkanımızın Biden’la, gerekse benim Blinken’la düet aynı görüşme planlamamız bulunmayan. Son bakımından şu anda ESIR yetkilileriyle planlanmış ayrımsız ülfet bulunmayan.” yanıtını verdi.

“Suriye ile görüşmeler istihbarat düzeyinde bitmeme ediyor”

Suriye’yle görüşmeler konusuna bile cevap veren Çavuşoğlu, “Bizim Astana Formatı, Esas Komitesi ve sair konularda doğrusu masa etrafında görüşmelerimiz bitmeme ediyor. Rejimle muhalifler beyninde cüret arttırıcı adımlar, yani esir takası, rehine takası kabilinden konularda birlikte Astana formatı çerçevesinde arabuluculuk yapıyoruz. Onun dışında ikili düzeyde herhangi bir politik mülakat bulunmayan. Biraz ilk de söylediğim kabilinden ihsas düzeyinde görüşmeler devam ediyor.” ifadelerini kullandı

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’ye terörist iadeli etmeyeceği yönündeki açıklamalarına dahi değinen Çavuşoğlu, bu ülkelerde intihap öncesi yapılan açıklamaların çok dikkate alınmaması gerektiğini dile getirdi. Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Finlandiya’dahi yapılan müselles toplantıdaki görüşmelerde şu ortaya imdi: O güne büyüklüğünde ve bugüne kadar elan konkre bir kadem atılmadı. Bu iki talih vasıtasıyla atılmış konkre aynı hamle namevcut. Önümüzdeki dönemde aşama atacaklarını üstlenme ettiler. Kendileri da esasen elan bire bir girişim atılmadığını akseptans ediyorlar. Tıpkısı zamanda anlaşma zaptına sadık kaldıklarını ve kalacaklarını söylüyorlar. Ama söylemeleri mefret değil, aplikasyon şanlı. Şimdi İsveç’te intihap oldu. Seçim öncesi benzeri hamle atmalarını beklemiyorduk doğrusu. Seçimden sonra kurulacak hükümet gerekli adımları atmalıdır. Atmadıkları sürece bu anlaşmanın Sedir eliyle onaylanmayacağını biliyorlar.”

Bu ülkelerin NATO’evet alınması üstüne Türkiye üzere biraz baskısı bulunmadığını belirten Çavuşoğlu, “Bittabi bu ülkelerin teröristlerin iadesi, yıldırıcı faaliyetlerin engellenmesi dahil yükümlülüklerini hesabına getirmeleri terörle uğraş itibarıyla yetişkin. Hangi kadar erken etap atarlarsa o kadar mebzul peki amma NATO üyelikleri üzerine bizim üzerimizde seçme ant baskısı olmadığını vurgulamalıyım. Hangi ülkelerin NATO üyeliklerini onayladıklarını sürekli gündeme getiriyorlar. O birlikte bizim üzerimizde değme kalın oluşturmaz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ilişkin mutabakat zaptında yükümlülüklerin kemiksiz ve degaje şekilde galiba olduğunu dile getirerek, “Bunların namına getirilmesi lazım. Yasa değişikliği ise, yasa değişikliği yapacaklar. Bulunan yasalarımız buna elvermiyor denmesin. Bunu dahi filhakika anlaşmanın içre koyduk. Kendileri öneri ettiler kanun değişikliğini. Daha henüz girişim atmadılar. Hükümet kurulduktan sonra hangi adımları atacaklar. Bunu yakından izleme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Yunanistan ile BM kapsamında planlanan ayrımsız müzakere namevcut”

İlerleyen dönemde BM Genel Müesses’nda Yunanistan ile tıpkı musahabe yapılıp yapılmayacağına ait bir soruya üstelik Çavuşoğlu “Planlanmış benzeri ülfet bulunmayan. Böyle tıpkısı girişim de bulunmayan.” dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın asıl rahatsızlığının Türkiye’nin son zamanlarda çok koca bir oyuncu olmasından kaynaklandığını rapor ederek, “Geçmiş Libya ile Bahir Yetki Alanları Anlaşmamızı imzaladık. Peşi Sıra ana kara sahanlığımızın mağrip sınırlarını belirledik. Buraya tıpkı buçuk yıldır tek gemiyi sokmadık. Bunlara, Yunanistan’ın, Anadolu kesiminin, üçüncü ülkelerin gemileri da dahil. 9 öğün bunu perforaj girişiminde bulundular. Bu girişimlerin hepsini diplomatik çaba ve sahadaki tedbirlerle engelledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıksı taraftan Türkiye’nin özellikle Ukrayna ve Kafkasya ile Balkanlarda attığı adımlarla çokça gözde ve herkesin yüzünü döndüğü ayrımsız ülke olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Besin güvenliği, erke güvenliği üzerine bile yine şanlı tıpkı devlet haline geldi. Bu Kovid’le başladı esasen. Sakıncasız benzeri tedarik merkezi oldu. Akıbet kendisine Türkiye’nin uluslararası arenadaki görünürlüğü ve başarıları Yunanistan’ı çıldırtıyor. Antrparantez Yunanistan bu nedenle Türkiye’yi kışkırtmak birlikte istiyor. İşte tacizler, kilit atmalar bunun örneği. Benzeri dahi, Yunanistan Türkiye’nin yaptırımlara katılmamasını ve dolayısıyla turistlerin Türkiye’ye gelmesi kadar konuları da daima gündeme getiriyor. Mahsus kim bundan dahi çokça rahatsız olmuşlar. Buna analog kaput hesaplar yapıyorlar. Yunanistan’ın attığı adımları buna bağlıyoruz. “

Yunanistan’a “yaptırımları köprüleme etme” eleştirisi

Kıbrıs Rum kesimine çıpa kubbe defans sisteminin konuşlandırıldığına ilişkin haberlerin İsrail marifetiyle yalanlandığını söyleyen Çavuşoğlu, BM’ye, AB ve NATO ülkeleri dışişleri bakanlarına Gün Doğusu Akdeniz’le ilgili gelişmeler yaşandığında Yunanistan’ın propagandalarına dahi karşılık verecek şekilde mektuplar gönderildiğini kaydetti.

Rus petrol ve katıksız gazının Yunanistan üzerinden SU’ye göndermesine yönelik haberlere yönelik soruya da yanıt veren Çavuşoğlu, “Karakteristik Yunanistan iki yüzlülüğü. Bir taraftan Türkiye yaptırımlara katılmıyor diyerek her toplantıda Türkiye’yi şikayet ediyor diğer taraftan bile bu yaptırımların devre dışı edilmesine ara bulucu oluyor. Doğrusu tığ üstelik bunu yayma ettik. Gelişigüzel platformda birlikte dile getiriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin yaptırımlara katılmayacağını ancak yaptırımların Türkiye üzerinden delinmesine dahi müsaade etmeyeceğini celi ifade ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, Yunanistan’ı yaptırımları baypas etmeye ara bulucu olmakla suçladı.

Çavuşoğlu’ndan Miçotakis’e: “Nereye ne ahit gideceğimize tığ karar veririz”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ansızın gelebiliriz” açıklamalarına müteveccih kullandığı “Gün ışığında bekliyoruz.” ifadelerine ise Çavuşoğlu, “Nereye ne ahit gideceğimize tığ karar veririz.” yanıtını verdi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) yarın ve devrisi aktarılma Özbekistan’ın Semerkant şehrinde yapılacak 22. Ihtişam Başkanları Konseyi Zirvesinde, Türkiye’nin örgüte üyeliğinin gündeme gelip gelmeyeceğine değinen Çavuşoğlu, “Bizim şu anda diyalog ortaklığı statümüz var. Azerbaycan’ın üstelik öyle. Ama tığ bu diyalog ortaklığı statüsü kapsamında hususi hâl olarak üstelik davet edildik. Yani sonuçta bu bölgeyle üstelik ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Ama üyelik üstüne şu anda verilmiş tıpkı değişmeyen dahi yok, benzeri davet de yok.” diye konuştu.

“Irak şu anda imdi kişi çöz karışıklığına odaklanmış durumda”

Irak’ta sivillerin hayatını kaybettiği bir saldırının peşi sıra Türkiye’nin suçlanmasına yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, o süreçte öneri edilen hisse senedi birliğine karşılık alınamadığını kaydetti.

“Irak şu anda artık özlük iç karışıklığına odaklanmış durumda.” diyen Çavuşoğlu, Irak’ın danışma yerine Türkiye’yi suçlamayı yeğleme ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, KUL ile planlı F-16 görüşmelerine dahi değinerek, “Siyasal düzeyde ve teknik düzeyde seçme sorun bulunmayan. Askerlerimiz arasında yapılan görüşmelerde değme sorun namevcut.” dedi.

Görüşmelerde Türkiye’ye verilecek F-16’ların MEMLUK ve NATO için muhteşem olduğunun vurgulandığını belirten Çavuşoğlu, “Amerikalı yönetimi de ayrımsız şeyi söylüyor. Kongre’ye yazdığı mektupta da Dışişleri Bakanlığı bunu vurgulamıştır. Ama Kongre’den ara sıra üyelerinden mabeyin sesler geliyor. Kebir figürlerden birlikte esasen yönetimin ve askeri kanadın görüşü yönünde demeçler da geliyor.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve BM bu süreci iyi yönetiyor”

BM Karadeniz Hububat Girişimi Koordinatörü Mir Abdulla ile görüşmesine üstelik değinen Çavuşoğlu, görüşmede 19 Kasım’bile sona erecek anlaşmanın uzatılması üzere konuların ele alındığına belen etti.

“Şu asıl büyüklüğünde Türkiye ve BM bu süreci ongun yönetiyor.” diyen Çavuşoğlu, Ukrayna’dan ayrılan gemilerin taşıdığı tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere gitmemesi yönünde Rusya’nın şikayetleri olduğunu hatırlattı.

Bu konunun üstelik gözden geçirildiğini anlatan Çavuşoğlu, basma ihracatının dahi heybetli olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu anlaşmadan sonra ve uygulamaya girdikten bilahare tahıl ürünleri 2008’den bu yana sunma balaban düşüşü yaşadı. Temmuz ayında yüzdelik 11,5 düşüş yaşandı. Diğer taraftan Rusya’nın ihraç ettiği ürünler yaptırıma dahil değil amma gemilerin limanlardan servis alması evet birlikte yanaşabilmesi, sigorta, ifa yani bankacılık kabil kısıtlamalar var, ambargolar var. Meşruhat yapılsa üstelik özellikle Rusya bu konuda az buçuk şikayette bulununca (MEMLUK Dışişleri Bakanı) Blinken ve BM Umumi Sekreterliği Guterres’le üstelik şipşak telefonla görüştüm. Henüz sonradan Bilenken’ın da Amerikan yönetiminde açıklaması oldu. Ancak bu açıklamalara karşın elan Acımasız tahılını taşımakta kararsızlık fail nakliyat şirketleri dahi var. Ama seçkin bariyer yok. Yani şu anda Rusya birlikte ürünlerini ihraç edebilir.”

“Çekilirsek oralara diyet hakim olamaz, yıldırı örgütleri bilgili olur”

Romanya ve Polonya’nın Ukrayna tahılını karaca yolu üzerinden taşımaya yönelik bire bir sözleşme çalışması içre olmasını değerlendiren Çavuşoğlu, alternatif arayışının doğal ve mantık olduğunu söyledi.

Suriye’den ilişkilerin düzelmesi üzere Türkiye’nin Suriye topraklarından çıkması gerektiği yönünde mevrut açıklamalara ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Gerçekçi tıpkısı izah değil. Bugün biz o topraklardan çekilirsek oralara diyet bilge olmaz, yıldırı örgütleri bilgili olur. Bu bizim için bile tıpkı riziko, kefaret üzere da risk. Yani Suriye amacıyla riziko esasta.” değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl ekimde Belgrad’daki aynı toplantıda Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’la ayaküstü gerçekleştirdiği konuşmada dahi bu konunun gündeme geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, Mikdad’a bu bölgelerde kontrolün gerçekleşebilmesi için devlet içinde uzlaşının sağlanması gerektiğini ilettiğini rapor etti.

Rejimin henüz önce kuşattığı yerlerdeki teröristlerin İdlib’e gitmesini sağladığını saklamadığını rapor fail Çavuşoğlu, “Bu topraklar Suriye toprakları. Seçkin devir söylüyoruz gözümüz namevcut. Amma şu anda biz olmadığımız antlaşma bize müteveccih haddinden fazla alçak zılgıt oluşacak ortamlar var.” diye konuştu.

“Bu karambol nereden geliyor anlamıyorum”

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Türkiye ile Yunanistan arasındaki yapılan çapraz açıklamalara eleştirilerini bile değerlendiren Çavuşoğlu, “Sakarya muharebesinin nerede olduğunu bilmeyen kişilerin sorunlarına, çakaralmaz söylemlerine cevap vermeyi ben akıllıcasına birlikte bulmuyorum.” dedi.

Türkiye’deki muhalefeti eleştiren Çavuşoğlu, “Yeryüzü haklı olduğumuz durumda dahi, bizim tek suratsız etkimiz olmadığı halde birlikte, başta Ukrayna savaşı karışma herhangi bir konuda Türkiye’yi suçlayıcı bire bir şeyler buluyor.” ifadelerini kullandı.

” Suudi Arabistan’la sonuç dört ayda ticaretimiz yüzde 115 arttı”

Mısır’la ilişkilerin normalleşmesi sürecinde inatçı bir gelişme olmadığını fakat olumlu konkre adımların birlikte olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, “Arsıulusal platformlarda birbirimize cebin olmama prensipleri bitmeme ediyor. rastgele münasebetsiz buut bulunmayan. Bire Bir hükümet değişikliği oldu. Şu anda Darı zat iç dinamiklerine odaklanıyor.” dedi.

Suudi Arabistan ve Müttehit Fellah Emirlikleri’yle (BAE) ilişkilerde olumlu gelişmeler olduğunu dahi rapor fail Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan’la serencam dört ayda ticaretimiz yüzdelik 115 arttı. Okullarımız yeniden açıldı. Orada 7 devam Türk okulu vardı. Bir Nice alanda bile büyük adımlar atıldı. Bire Bir şey BAE’yle dahi meri.” ifadelerini kullandı.

İsrail’le büyükelçileri paçarız nasıp aşamasına gelindiğini ve sivil havacılık anlaşması yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, İsrail Albeni Yollarının ekimde Türkiye uçuşlarına başlayacağını söyledi.

Mescid-i Aksa’ya ramazan ayında Mütedeyyin olmayanları sokmama uygulamasının bile Cumhur Reisi Erdoğan’ın İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog’u aramasıyla yeniden yürürlüğe sokulduğunu belirten Çavuşoğlu, ” Filistin’le ilgilendiren Filistinlilerin bize ilettiği konuları İsrail tarafına aktarıyoruz. Kâh konularda bile adımlar atılıyor.” dedi.

(Bitti)

Share: