El Oyunları Kibar Kategorisi Türkiye Finali Galebe Kupası, Kütahya’da yapıldı

Nazik Taarruz’un 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Umum Oyunları Kulüpler Arası Kibar Kategorisi Türkiye Finali Zafer Kupası, Kütahya’bile gerçekleştirildi.

Türkiye Ahali Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi aksiyon birliğiyle Kütahya Bakir Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin ayrımlı illerinden 14 pakt katıldı.

Kulüpler, “anadan görme düzenlemesiz ense” ve “geleneksel düzenlemeli üst” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya güzeşte yarışmalarda düzenlemesiz eğin kategorisinde Diyarbakır Nurlu Gökalp Lisesi Deneyimsizlik ve Spor Kulübü birinci, Gaziantep Halk Oyunları Topluluğu ikinci ve Ağrı Karaköse Danışma Kulübü birlikte üçüncü oldu.

Düzenlemeli ense kategorisinde ise İzmir Egezade Firez ve Konuşma Bilgisizlik Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Toyluk Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Halkiyat Toyluk ve Spor Kulübü da üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Katarakt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Umum Oyunları Büyükler Türkiye Finali’ni Nazik Utku’in 100’üncü yılında Kütahya’bile gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın ev sahipliğinden dahi berenarı memnun olduklarını belirten Katarakt, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin kültür elçileri olarak Iri Galibiyet’in gülen yüzleri namına sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin değişik yörelerine ilgili umum oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkür ediyorum. Şampiyon olan ve aşama kayran kulüplerimizi birlikte tebrik ediyorum.”

Katılımcı kulüpleri kutlama eden Belediye Başkanı Bilen Işık bile “100 sene evvel sunulan benzeri mücadelenin yıl dönümünde böylesine domuzuna benzeri etkinliğe ocak sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün farklı değerlerini burada sergiledi. Değme birini hayranlıkla izledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra aşama düzlük kulüplerin yürek ve madalyaları tören düzeni üyelerince sunma edildi.Share: