Eskişehir’de düzenlenen yarışta dört kere güvercini bin 50 kilometre uçtu

Eskişehir’dahi planlı yarışta dört yol güvercini bin 50 kilometre uçtu

Kars’tan Eskişehir’e 25 saatte uçarak yarışı tamamladılar

Eskişehir Istekli Yol Cemiyet Başkanı Hasan Edirne:

“Önümüzdeki yıl bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik planlı yol güvercini yarışında bir kümesten dört kuş, Kars’tan Eskişehir’e bin 50 kilometrelik mesafeyi uçarak 25 saatte tamamladı.

Tarihin bozuk yıllarından beri değişik amaçlar ile beğenilen ve haddinden fazla uzun mesafeler uçarak iletişimi sağlayan sefer güvercinlerinin, yeteneklerini sergileyebilmek amacıyla yarışlar düzenleniyor. Yarışlarda, güvercinler hususi araçlarla ansız gelmeleri istenen mesafeye götürülüyor. Gittikleri şehirde azade bırakılan güvercinler, kümeslerine döndüklerinde yarışı tamamlamış oluyor. Seçme sene farklı mesafelerde planlı nöbet güvercin yarışında, bu sene Eskişehir’dahi aynı önce yaşandı. Eskişehir’deki üç derneğin düzenlediği Kars yarışında 4 güvercin, tıpkı günde bin 50 kilometre uçarak kümesine döndü. Bütün 97 skor güvercin yarışa katılırken, Vural Görer isimli vatandaşın 4 kuşu çizin çizin kümese dönerek nazik ayrımsız başarıya imza attı.

“Kuşlarımız, bin 50 kilometrelik benzeri uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar”

Çocukluğundan beri efsanevi sevgisiyle büyüdüğünü söyleyen Eskişehirli Vural Görer, 3 yıldır içten beslediği el güvercinlerinin başarıya ulaştığını anlattı. Düzenlenen bin 50 kilometrelik Kars yarışının hususi tıpkısı maraton olduğunu belirten Görer, “Bu yarışlar mevsimsel oluyor. Yaklaşık 8-9 etaptan oluşuyor ve şehirlerarası adım adım gidiliyor. Yarışlardan önceki kuşlarımızı bireysel antrenmanlarla hazırlıyoruz. 110 kilometreden 650-800 kilometreye kadar cemiyet yarışlarımız oluyor, toplam 9 veya 10 adım yapıyoruz. Henüz sonraları hususi yarışlar düzenliyoruz, Kars yarışı kabil. Bunlar maraton yarışı diye niteleyerek geçiyor. Bu sene da Eskişehir’deki üç topluluk yerine kendimiz bire bir yarış düzenledik. Kuşlarımız bu yarışta, kişmiri kilometresi olarak bin 300, kuş uçuşu olarak ise bin 50 kilometrelik ayrımsız uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar” dedi.

“Önümüzdeki yıl bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

Eskişehir Hevesli El Toplum Örgütü Başkanı Hasan Edirne, bu yarışta gidilen mesafenin esbak yarışları geride bıraktığından bahsetti. Eskişehir’de ilk defa bu büyüklüğünde teferruatlı mesafeli tıpkı yarışma yapıldığını belirten Edirne, gelecek sene mesafeyi biraz henüz arttırarak Gürcistan yarışı fethetmek istediklerini belirtti. Başbuğ Edirne, “Biz henüz geçmiş Türkiye Güvercin Federasyonu olarak, Muş yarışı yaptık. O yarışta kuşumuz Muştan Eskişehir’e mankafa geldi, 970 kilometrelik tıpkısı uçuş yaparak Türkiye dördüncüsü oldu. Yine federasyonumuzun düzenlediği Gümüşhane yarışı vardı, 910 kilometrelik bire bir uzaklık. Oradan üstelik kuşumuz yarışın üçüncü günü Eskişehir’e döndü ve Türkiye on üçüncüsü oldu. Bin 50 kilometre uzaklıktaki Kars yarışı elan geçmiş hiç düzenlenmemişti. Federasyondan rasatçı geldi ve onun kayıt aldığı kuşları salım hakemleri araçlarıyla Kars’a ulaştırdılar. Kuşlarımız oradan gelmeyi dahi başardılar, Kars’ı aştık bundan sonra. Önümüzdeki sene tıpkı zıtlık yaşamazsak, Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz, o da Eskişehir’e yaklaşık bin 200 kilometre uzaklıkta olacak. Onu üstelik aşabilirsek Türkiye’bile bir ilki nail olacağız. İnsanların arabayla gitmesi birlikte çokça edisyon olan tıpkı uzaklıktan, bu kuşlar uçarak evlerine ulaştılar. Bu çokça nazik tıpkı başarı. Avrupa’daki insanlar şu zaman Kars yarışını izlem ediyorlar. Içtimai medya aracılığı ile ev dışındaki insanlar beğeni ve yorumlarını bize ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.Share: