Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki aylak karı ve gençlerin istihdama katılımlarını icat etmek için, Mesleksel Eğitim Bilimi ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda elektrik gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Iş ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı SU ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın itilaf makamı olduğu çalışmayla istihdam üzere çalışma başlatıldı.

İstihdam, Terbiye ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği aracılığıyla desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, eş ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına yönelik planlı mesleki terbiye kursları üzere başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın mücahede alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki işsiz kadınlar ile gençlerin aksiyon gücü piyasasına karışma olmalarını seçmek ve mesleksel becerilerini tezyit etmek üzere geliştirilen mesleki eğitimler Avrupa standartlarında hem kuramsal hem üstelik kılgısal adına verilecek.

Programlardan yararlanan temas bireyin tamlık yönleriyle gelişim hayatına girmeye hazır arkaç getirilmesi amacıyla katılımcılara mesleki eğitimlerin yanında teknik geliştirme eğitimleri, heveskâr kariyer danışmanlığı ve ruhsal müşavirlik hizmetleri bile sağlanacak.

Eğitim programlarına katılarak, programları başarıyla bütünler kursiyerlerin MYK Mesleksel Yeterlilik Belgesi ve Europass Sertifika Eki Belgesi kabul etme hakkını elde edeceği mesleksel eğitimlerin böylelikle kursiyerlerin hisse senedi bulma ve işe yerleştirme sürecine bile bindi verilecek. Umumi keyif sigortası primleri yahut iş kazası patika hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin erişim, aşındırmak üzere ayrıksı masrafları dahi karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak aksiyon gücünün yetişmesine katkı sağlayacak olan mesleki eğitim programları ayrımsız zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin hareket ve meslek sahibi olmalarına vesile sağlayacak.

Her benzeri ilde proje çerçevesinde yapılan gerekseme analizine ve gelen taleplere göre açılacak olan mesleksel eğitimlere katılmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: