KAAN uygulaması vatandaşı dolandırılmaktan kurtardı

Karabük’te tıpkısı kişinin bankadan emniyet kullanarak çektiği 100 bin lirayı kendisini dolandırmak isteyenlere göndermesi, Genel Manşet-Özel Asayiş İşbirliği ve Entegrasyonu (KAAN Uygulaması) sayesinde engellendi.

İl merkezinde kıvrak İlhan E, kendisini telefonla arayarak polis güçleri olduklarını belirten kişilere irade ettikleri 100 bin lirayı gönderebilmek amacıyla özel bire bir banka şubesine gitti.

Bankadan 100 bin lira itimat dilek eden İlhan E’nin hal ve hareketlerinden dolandırılacağını anlayan bankanın hususi düzenlilik görevlisi, KAAN Uygulaması ile konuyu polise bildirdi.

Ekipler, İlhan E’nin kimlik bilgilerini ve eşkalini hep üzerinden realizasyon ederek bankada numara aldı.

Polis, İlhan E’yi bankadan çektiği 100 bin lirayı dolandırıcılara kovmak üzereyken durdurdu.

Dolandırılmaktan son anda kurtulan İlhan E, gazetecilere, arayan kişilerin kendilerini polis olarak tanıttığını, hesabına çirkin şahısların ulaşım sağladıklarını, namına suret çıkarıldığını, bunları anlamak amacıyla namına elinde bulunan paraları göndermesi gerektiğini söylediklerini anlattı.

Polislere ve asayiş görevlisine teşekkür eden İlhan E, “100 bin liralık itimat çektim. Parayı yatırırken memur hempa şüphelendi. Sonra komiser yâren geldi umum koydu.” dedi.

Bankanın özel asayiş görevlisi Yanardağ Dereli bile vatandaşın bozuk hareketlerinden ve sonsuz telefonla görüşmesinden şüphelendiğini, KAAN Uygulaması eğitimi aldığı üzere durumu emniyete bildirdiğini kaydetti.

Share: