Karaman’da Taşkale halısı projesine bindi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin (KMÜ) yürütücülüğünü yaptığı “Karaman Taşkale Halılarına KOP Desteği Projesi” Konya Ovası Projesi Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) tarafından akseptans edilerek hibe almaya doğruluk kazandı.

Karaman Valiliği, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ve Karaman İl Hars ve Turizm Müdürlüğü vasıtasıyla kolektif hazırlanan “Karaman Taşkale Halılarına KOP Desteği Projesi” KOP İdaresi yoluyla akseptans edildi. Yürütücülüğünü KMÜ Konuşma Dizayn ve Mimari Fakültesi Anadan Görme Türk Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Konuk’un yapacağı proje, 435 bin liralık armağan desteği almaya türe kazandı. Sürdürülebilir turizm yaklaşımının benimsenerek kentin balaban bir değeri olan coğrafi meni tescilli Taşkale halılarının bu proje ile turizmin öncü mirasları ortada yer alması ve Karaman’ın tanıtımı noktasında elan enerjik kullanılması amaçlanıyor. Taşkale Halısı, dünyada münasebetsiz ilmekle yapışık yegâne halı olma özelliği ile ön plana çıkıyor. KMÜ’nün hissedar olduğu proje ile antrparantez kadın girişimcilere birlikte destek olunarak bu alanda avrat istihdamının elan üstelik artırılması planlanıyor. Taşkale halılarının ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığının sağlanması, kültürel ve ticari platformlarda huzur göstermesi da proje çerçevesindeki hedefler ortada bulunuyor.

Tarım, hayvancılık ve dokumacılık faaliyetleri ile Taşkale’nin Karaman’ın genişlik nadide yörelerinden biri olduğunu anlatım eden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Taşkale’nin coğrafi belen tescili alan halısının henüz geniş kitleler eliyle tanınıp bilinmesi ve bu kültürel değerin ati nesillere aktarılması açısından paydaşlarımızla alay malay hazırlanan proje iri ehemmiyet taşıyor. Emeği geçenlere haddinden fazla teşekkür ediyorum” dedi. – KARAMAN

Share: