Kars’ta “anadan görme atlama beygiri yarışı” düzenlendi

Kars’ın Çın ilçesinde köyler arası düzenlenen “Dörtnala Anadan Görme Atlama Beygiri Yarışı”nda sporcular dereceye girebilmek için korkunç uğraş etti.

Benliahmet Köyü Atlı Spor Kulübünün düzenlediği yarışlara, civar köylerden Eko cesur, Kelebek, Komançero, Refik, Oğlum Çarpışma, Asilzade ve Esenyel adlı İngiliz atlarıyla 7 sportmen katıldı.

Tarlalar arasındaki yolda atlarını dört nala koşturan sporcuların 5 bin 800 kilometrelik parkurdaki mücadelesi gönülden izlendi.

Yarışmada, Çarkıt Geçit köyünden Kayhan Orion’nın atı Kelebek birinci, Bati Salgar’ın atı Komançero ikinci ve Tuncer Acar’ın atı Eko Çatal Yürekli ise üçüncü oldu.

Yarışmanın arkası sıra Benliahmet Köyü Süvari Spor Kulübünde planlı törenle dereceye girenlere ödülleri arz edildi.

Kayhan Avcı, gazetecilere, haddinden fazla mutlu olduğunu ifade ederek, “Sabahleyin kamyona katmak istedik, binmedi. Ayağından keder aldı üzüldük ama yarışmaya hazırdı, katıldık birincilik nasip oldu, Allah herkese şans etsin.” dedi.

Birinci olan atın binicisi Serkan Cantepe birlikte yarışmaya arkadan başladığını anlatarak, “Yarışma başladığında arkadan geldim parkurda kâin köprüyü geçtikten bilahare atıma nefes verdim, sair atlar yorulmuştu yakınlarına geldim ve geçtim, yarışmada bir numara geldik çok mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.Share: