KILIÇDAROĞLU: DEVLETİN DİNİ ADALETSE ADALETİN BİR ŞEKİLDE SAĞLANMASI LAZIM

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020’dahi yararsız fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybedenlerin aileleriyle buluştu. Kılıçdaroğlu, “Adaletin olmadığı yerde dünya olanaksız, kainat gayrimümkün. Devletin dini adaletse adaletin da tıpkı şekilde sağlanması lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hendek ilçesinde 3 Orak Ayı 2020’da meydana mevrut zifos fişek fabrikası patlamasında yaşamını yitirenlerin aileleriyle Akyazı ilçesinde görüştü. Patlamada kardeşi Sebahattin Tepeçınar’ı kaybeden Hanım Göktepe’nin evinin bahçesine konuk olan Kılıçdaroğlu, patlamayla ilişkin nazik boşlama olduğunu belirterek, “Şişman aynı mağdurluk, balaban aynı boşlama var. Bunun de farkındayım. İlk kere olan benzeri patlama değil. İnsanlar hayatlarını kaybetti ve şişman ayrımsız koygun yaşandı. Bütün 3 kuruş, 5 kuruş atlatmak peşindeyken, bire bir kaymakamlık sonucu canını veriyorsa ve bu kaymakamlık olmasın, diye niteleyerek vacip tedbirler alınmıyorsa arasında şişman bire bir kırıcı var; demektir. Acıyı tamam, sineye çekelim bile bildirme azından doğruluk dediğiniz benzeri kavram var. Bu adaletin üstelik olması lazım. Adaletin olmadığı yerde dünya imkânsız, kainat gayrimümkün. Devletin dini adaletse adaletin da tıpkısı şekilde sağlanması lazım” diye konuştu.

‘EN HADDINDEN FAZLA ÜZEN, OLAYIN SICAKLIĞI DURURKEN KEMIRMEK VERİLMESİ’

Kılıçdaroğlu, patlamanın arkası sıra verilen yemeğe değinerek, “Avukat arkadaşlar sıhhatli olsunlar, çalışıyorlar. Biz hemencek saylav arkadaşlarımızı olaydan bilahare görevlendirdik. Emanet hak bekliyorsa kendisini güçlüler karşısında şaşkın hissediyorsa birilerinin ona bindi vermesi lazım. Doğruluk için bu şarttır. Beni en çok üzen, canımı acıtan, olayın sıcaklığı dururken bire bir yemek verilmesi, sözde hakeza aynı şey tor üzere tıpkı atmosferin yaratılmış olması. Bu akıllıcasına tıpkısı şey değil, hepimiz insanız. Eksiğin kusurun tür ama arz azından insanlar acılarını çeksin. Ceberut tıpkı safiha daha çok ortaya, bunun takipçisi atılmak görevim hepimizin görevi. Bu acıyı tekabül etmek zorundayız. Sizlerden bozukluk dilemeleri lazım, sizlerle helalleşmeleri geçişsiz bunların. Hakeza bir şey imkânsız. Hep bunlar idmansız kabil davranılması, bunlar makul şeyler değil” dedi.

‘ADALET YERİNİ BULUNCAYA BÜYÜKLÜĞÜNDE TAKİP EDECEĞİZ’

Tıpkısı vatandaşın acısı varsa herkesin paylaşması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Aynı apartmanda komşumuz ahiret yolculuğu ederse televizyonu açmayız, çekinmek duyarız. Ona yemek, çorba götürür; acısını paylaşırız. Hakeza benzeri tablo karşısında duyarsız davranılması dobra değil. Buraya geldim, beni akseptans ettiniz; iyi olun. Sofranızda ağırladınız. Şundan emin olmanızı isteriz; doğruluk yerini buluncaya kadar bizler takip edeceğiz. Avukat rüfeka strateji edecek. Sizin duruşma feryatlarını duyunca inanın içiş parçalandı. İnsanlar sizler özellikle kadınlar türe istiyorsunuz. Elbet olur hakeza? Zulmün bilge olduğu yerde hak gayrimümkün. Zulmü de bitireceğiz bu ülkeye hak da ati, bu ülkeye müsamaha gelecek” diye konuştu.

Adaletin kesin yerini bulacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sosyete yerine bizim kucaklaşmaya ihtiyacımız var. O büyüklüğünde haddinden fazla kamplaştık ve ayrıştık kim birbirimizi düşman namına görmeye başladık. Bu memleket hepimizin memleketi, vatan hepimizin vatanı, sembol hepimizin bayrağı. Tamam; oturur, tartışır, anlaşamayabiliriz. Bu kavga nedeni olmamalı. Tartışma daha sağlıklı ve daha hak yolu bulabilir miyiz, bunun amacıyla tartışabiliriz. Acun böyle yapıyor, tığ birlikte hakeza yapmalıyız. İnşallah düzelir, meyus değilim. İnşallah türe yerini bulur. arada sırada aksaklıklar çıkabilir ve gecikme mümkün amma ben eminim kim adalet nasıl yerini bulacaktır. Bu devletin yetkilileri sizin sofranıza oturup sizden helallik istemek zorundalar. Devleti yönetenlerin kendilerine sakıt görevi yapması geçişsiz, vatandaşa karşı görevini yapması geçişsiz. Ölenleri kalın kafalı getiremiyorsunuz, ‘Allah rahmet eylesin’ diyorsunuz. Evlatlar var, teessürat var, onlar herkesin yüreğinin tıpkısı yerinde duruyor amma burada benzeri hükümsüzlük oldu, bir butlan oldu, bunu telafi etmemiz lazım, diye niteleyerek size gelip, oturup konuşmaları geçişsiz.”

Öte yandan fabrikada oğlu Günahsız Yılmaz’ı kaybeden Muammer Yılmayan ise patlamanın meydana geldiği, ‘Çin Mahallesi’ kendisine aşina üretim alınana değinerek, “Benim çocuğum 26 yaşındaydı. Çin Mahallesi sorumlusu Çinli bire bir ateş parçası ve bu koca Çin’e gidiyor. Bunun üzere yansıtma yapılmıyor. Duruşma sonunda duyurma yapılıyor. Şu dakika sunulan cezalar sunma madun seviyede cezalar. Bu cezaların yükselmesi lazım” dedi.

BAYRAĞIMIZ VE VATANIMIZ TARTIŞMASIZ?

KILIÇDAROĞLU: DEVLETİN DİNİ ADALETSE ADALETİN BİR ŞEKİLDE SAĞLANMASI LAZIM (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya Domestik Kültür Derneği’ni müzakere etti. Herkesin dirim tarzına, inancına içtinap etmek göstermenin temel görev olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İlk kültürü anneden, babadan, aileden, kardeşlerden; biraz daha büyürüz mahalle, akrabalar sonradan yaşadığımız kentten sonra Türkiye’den ve şayet eğitimimizde artırırsak dünyadan bile özlük kültürümüze ulama yaparız. Bizi toplumda etkili kılan bu kültürdür. Elbette ki manavların kendilerine katışıksız yemekleri, fıkraları, hikayeleri var nedeniyle tarihleri var. Bilcümle bunlara baktığınız antlaşma bunlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ana zenginliklerinden biridir. Bugün Türkiye’yi gezdiğinizde, ego siyasi yerine haddinden fazla gezerim, gezdiğiniz rastgele köyde kemirmek adetlerinin, değiştiğini baziçe havalarının değiştiğini görürsünüz. Bu alışılmadık tıpkısı işve ve tığ bu zenginliği unutturmamak zorundayız. Öz kültürümüzü yaşattığımız antlaşma çocuklarımıza o kültürü öğrettiğimiz ahit Türkiye’nin zenginliği olarak yazılacaktır? dedi.

Kültürlerin baylanlık olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘kimi vakit anlaşılan güçler kültürlerimizi arbede alanı kendisine ortaya koyabilirler. Bizler bu varlıklı kültürü unutup hars anlayışıyla kavga edebiliriz. Bundan Türkiye’nin şipşak çıkması geçişsiz, kucaklaşmamız lazım. Kültürler zenginliğimizdir ve rastgele yaşam tarzına korku yaşamak zorundayız. Etiket, hayat tarzı, akide üzerinden politika akıllıcasına değil. Herkesin hayat tarzı, inancına tırsmak izhar etmek bizim asıl görevimiz olmalıdır. Filhakika siyasetçi eğer kimlik, akide ve hayat tarzı üzerinden siyaset yapmaya kalkıyorsa toplumu ayrıştırıyor ve toplumu bölüyordur. Kültür bizim kültürümüz, insanlar bizim insanımız. Vatanı ve bayrağı ile sorunu olmadığı sürece ayrımsız elan altını çizeyim, bizim iki al çizgimiz vardır; bayrağımız ve vatanımız tartışmasızdır. Onun içre herkesin görüşü var benim başımızın konusunda. Bayrağımızın altında özgürcesine karnımızı doyurmak sürdürmek ve dünyaya sesimizi afişe etmek isteriz.”Konuşmaların arkası sıra sahnenin önüne ayrımsız kazan keşkek getirildi. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, keşkeği karıştırdı. Peşi Sıra Kılıçdaroğlu, namına ikram edilen keşkekten yedi. Kılıçdaroğlu henüz sonra dahi derneğin bahçesinde güvercinleri gökyüzüne bıraktı.Share: